Cebelitarık krizinin perde arkası

İspanya ve İngiltere arasında başgösteren Cebelitarık krizinde, tarih hiç olmadığı kadar, özellikle bu yıl, Cebelitarırklıların bilinç altına göndermede bulunuyor

Cebelitarık krizinin perde arkası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Akdeniz'in en batısında, İspanyol balıkçılarının kendi karasularında avlanmasını önlemek için Cebelitarık Yönetimi'nin denize kancalı beton bloklar atarak engellemeye çalışması İspanya-Londra hattında başlattığı kriz derinleşiyor. İspanya, İngilizlerin bu tutumuna, dünyanın en kısa sınırında, işleri yavaşlatarak karşılık vermeye çalışıyor. Her gün binlerce insanın çalışmak üzere Cebelitarık'a geldiği göz önünde bulundurulursa, İspanyol gümrük polisinin işleri yavaşlatması uzun bekleme kuyrukları oluşturmakta.

Bu da ister istemez sınırda tansiyonu yükseltmekte. İspanya'nın Cebelitarık kayalığını yeniden egemenliği altına alma  fikrini yüksek sesle dillendirmesi yalnızca İngiliz Yönetimi'ni değil aynı zamanda Cebelitarık'ta yaşayan otuz bine yakın Büyük Britanya vatandaşını da tedirgin etmekte.

İspanya ve İngiltere arasında başgösteren krizde, tarih hiç olmadığı kadar, özellikle bu yıl, Cebelitarırklıların bilinç altına göndermede bulunuyor.

Sinan Özdemir'in konuyla alakalı HABER ANALİZ'i için TIKLAYINIZ

 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 11:21
banner53
YORUM EKLE

banner39