banner15

Çek Cumhuriyeti YPG'yi tanımadı

Çek Cumhuriyetinde temsilcilik açtığını bildiren PKK uzantısı YPG'ye Dışişleri Bakanlığı'ndan "Tanımıyoruz" açıklaması geldi

Çek Cumhuriyeti YPG'yi tanımadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Prag'ta temsilcilik açtığını açıklayan PYD'ye tepki gösterdi.

PKK'nın kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin Prag'ta ofis açması ile ilgili Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ''Çek Cumhuriyeti, 'Suriye Kürdistanı' diye isimlendirilen bağımsız ve özerk yapıyı tanımıyor. Bunun neticesinde 'Suriye Kürdistan'ı isimli hiçbir siyasi temsilciliği de tanımıyoruz.'' ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE'NİN PRAG BÜYÜKELÇİSİ'NDEN TEPKİ

Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Bigalı, PYD'nin Prag'da temsilcilik açmasına ilişkin, "YPG Avrupa ofisi, burada dernek statüsü altında faaliyete geçti. Görünüşte öyle bir kılıf uydurmuşlar." dedi.

Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, PKK'nın kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ta ofis açmasını AA muhabirine değerlendirdi.

Söz konusu girişimler karşısında örgütün kendi faaliyetlerini gizlemeye çalıştığına işaret eden Bigalı, "Fakat bu YPG Avrupa ofisi, burada dernek statüsü altında faaliyete geçti. Görünüşte öyle bir kılıf uydurmuşlar. Fakat biz YPG'nin bir ofisi olarak kabul ediyoruz. Biz gerekli girişimlerimizi yaptık." dedi.

"TÜRKİYE İÇİN KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL"

Örgütün dernek kılıfı altına gizlenmeye çalışmasına rağmen, Çek makamlarının Türkiye'nin girişimlerine kayıtsız kalmadığına dikkati çeken Bigalı, şunları kaydetti:

"Çek makamları bize bunun bir dernek olduğunu, yasalara göre kurulduğunu, ve Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde yer almadığı cihetle, şu aşamada herhangi bir işlem yapamayacaklarını, ama resmi makamların takip ve gözlemi altında olacağını, yasa dışı işlere bulaşmaları halinde gereğinin yapılacağının teminatını verdiler. Böyle bir ofisin burada faaliyete geçmesi Türkiye için kabul edilebilir bir durum değil. Bunu defaatle de Çek makamlarının dikkatine getirdik."

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 14:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48