banner15

Çek'ler güçlü Müslüman toplum istemiyor

Çek Cumhuriyeti Başbakanı, Müslüman toplumları güçlendirmek istemediğini açıkladı

Çek'ler güçlü Müslüman toplum istemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka, ülkede güçlü Müslüman toplumu oluşmasını istemediklerini söyledi.

23 Ağustos'ta Pravo gazetesine açıklamalar yapan Sobotka, "Şu anda ülkemizde güçlü bir Müslüman topluluğu yoktur ve gerçeği söylemek gerekirse, biz böyle toplumun oluşmasını da istemiyoruz" dedi.

Çek Başbakan bir gün önce de, 'AB'nin sınırlarının korunması için birleşik bir Avrupa ordusu kurulması' çağrısı ile de dikkat çekmişti.

Sobotka’ya göre, Avrupa ülkelerindeki Hıristiyan toplumlara Müslüman ülkelerden gelen mültecilerin entegrasyonu sonuçları son derece tartışmalı. Sobotka bu bakışının gerekçesi olarak, Batı Avrupa kentlerinde son terör saldırılarını İslam ülkelerden gelen göçmenlerin organize ettiğini öne sürdü.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı, Almanya'nın son yıllardaki göç politikasının yanlış olduğunu ve bunun yasadışı mülteciler ve İslamcıların AB'de nüfuz etmesine yol açtığını da bildirdi. Aynı zamanda her mültecinin terörist olmadığını ve Batı Avrupa'daki Müslüman toplulukların radikalleşmesi ile mücadele edilmesi gerektiğini ve bunun için tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Sobotka, Çek Cumhuriyeti'ne 25 Ağustos'ta günübirlik ziyaret yapacak olan Angela Merkel ile Avrupa'da göçmen krizi konusunu görüşeceğini de bildirdi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 15:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35