banner15

Çekya'da başbakana istifa çağrısı

Senato, yolsuzluk suçlamaları nedeniyle devam eden adli süreç sonuçlanmadan başbakanın görevini sürdürmesinin kabul edilmez olduğunu açıkladı

Çekya'da başbakana istifa çağrısı

İki meclisli Çekya'da Senato, "Başbakan Andrej Babiş'in yolsuzluk suçlamaları nedeniyle devam eden adli süreç tamamlanmadan görevini sürdürmesinin kabul edilemeyeceği" yönünde görüş bildirdi.

Sınırlı yetkilere sahip "Yüksek Meclis" olarak da adlandırılan Senato üyesi 81 senatörün 59'u Başbakan Babiş'in Avrupa Birliği (AB) fonlarında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle hakkında açılan soruşturma sonuçlanana kadar görevinden ayrılmasının daha doğru olacağı yönünde tavır aldı.

Senatör Milos Vystrcil, Çekya basınına yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin her iki ortağının konuyu ciddi bir şekilde ele alması gerektiğinin altını çizerek, "Hakkında soruşturma yürütülen bir başbakanın ülkeyi yönetiyor olmasının, Çekya'nın menfaatine olup olmadığının iyi düşünülmesi gerekiyor." yorumunda bulundu.

Güvenoyu talebi

Başbakan Babiş'in yolsuzluk iddialarıyla anılmasına tepki gösteren muhalefet partileri, gelecek hafta mecliste güvenoyu oylaması talep etti.

Çekya'da geçen yıl düzenlenen genel seçimlerden yaklaşık 8 ay sonra kurulabilen azınlık hükümetinin devrilmesi halinde ülkede tekrar hükümet krizinin yaşanabileceği belirtiliyor.

Gayri Memnun Halk Hareketi (ANO) Genel Başkanı ve Başbakan Andrej Babiş ise hakkındaki iddialara sert tepki göstererek, yapılan suçlamaların "yalan olduğunu" söyledi.

Babiş, söz konusu suçlamalara ilişkin geçen yıl mahkemenin takipsizlik kararı aldığını hatırlatarak, "Ülkede bir hükümet krizi söz konusu değil. Şunu iyi bilin ki hiçbir şekilde istifa etmeyeceğim." diye konuştu.

Yolsuzluk iddiaları

Slovak asıllı ülkenin en zengin iş insanı  Babiş'in 2007 - 2008'de Avrupa Birliği'nin (AB) küçük ve orta seviyeli işletmelere verdiği fonları şaibeli yollarla alarak "Leylek kafesi"  adında bir eğlence ve sağlık merkezi yapımı için kullandığı iddiasıyla 2017'nin Mayıs ayında hakkında soruşturma başlatılmış, ancak yeterli delil bulunmadığı için takipsizlik kararı verilmişti.

Babiş'in Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da yaşamaya zorladığı iddia edilen büyük oğlu, bu ayın başında ulusal yayın yapan Seznam televizyonuna, babasının yolsuzluk yaptığını ve kendisini de susturmak için Kırım'a kaçırttığı yönünde iddialarda bulunmuştu.

Bunun üzerine Çekya polisi hem kaçırma hem de yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturma başlatmıştı.

AA

YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35