banner15

Çelik: AB'nin para aktarma mekanizmalarından şikayetçiyiz

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, Türkiye'yi ziyaret eden AB Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Stylianides ile ortak açıklama yaptı.

Çelik: AB'nin para aktarma mekanizmalarından şikayetçiyiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Çelik ve AB Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, bakanlıkta yapacakları görüşme öncesinde ortak basın açıklaması yaptı.

Stylianides ile bölgedeki krizler ve bu çerçevede AB ajandasının ele alınacağını dile getiren Çelik, insani yardım ve kriz yönetiminin Türkiye'nin çok önemli bir ilgi alanını oluşturduğunu kaydetti.

Bugünkü Bakanlar Kurulu'nda da bu konuların ele alındığını söyleyen Çelik, 2011 yılında Suriye'de başlayan krizle mülteci krizinin de küresel kriz olarak dünyanın önüne geldiğini ifade etti.

TÜRKİYE 3 MİLYON SIĞINMACIYA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Çelik, Türkiye'nin tarihte eşi görülmemiş şekilde 3 milyon kişiye ev sahipliği yaptığını ve devletle sivil toplum kuruluşlarının bu kişilere 25 milyar doların üzerinde harcama gerçekleştirdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Maalesef uluslararası toplumun Türkiye'nin bu çabalarına desteği son derece yetersiz ve küçük bir düzeyde kalmıştır. AB'nin 3+3 milyar şeklindeki desteğini memnuniyetle karşılıyoruz fakat bu desteğin Türkiye'ye aktarılması ile ilgili mekanizmalara eleştirimiz var."

Çelik, özellikle çocukların eğitiminde kullanılacak bu desteğin sivil toplum örgütleri üzerinden aktarılmasının süreci yavaşlatan bir mesele ortaya koyduğunun altını çizdi.
Türkiye'nin gayrisafi milli hasılasına göre insani yardımda bulunan birinci ülke olduğuna ve Dünya Gıda Örgütünde de yükselen donör grubunda yer aldığına işaret eden Çelik, 60'dan fazla ülkenin başkanının katılımıyla tarihteki ilk insani zirvenin bu yıl Türkiye'de gerçekleştiğini hatırlattı.

Çelik, Stylianides'in ziyareti sırasında, mali kolaylık kapsamında Acil Sosyal Güvenlik Ağı (ESSN) projesi çerçevesinde bir sözleşmenin imzalandığını belirterek, bu projenin 348 milyon avroluk insani yardımı içerdiğini söyledi.

Söz konusu anlaşmanın imzalanmasından memnuniyet duyduklarını aktaran Çelik, "Fakat acil ihtiyaçların dikkate alınarak bir an evvel sahada uygulamaya geçilmesini fevkalede önemli buluyoruz. Bu yardımları Türkiye için istemiyoruz. Bizim Türkiye olarak bu yardımlara ihtiyacımız yok. Biz bu yardımı bu mazlum insanların sağlık, eğitim hizmetlerinin daha kaliteli yapılabilmesi için takip ediyoruz." dedi.

AB Komisyonu üyesi Stylianides, FETÖ 15 Temmuz'daki darbe girişimi karşısında Türkiye ile Türk demokrasisinin yanında olduğunu belirterek, darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Stylianides, "Bir kez daha tekrar edersek Avrupa Birliği Türkiye'deki demokratik kurumların yanındadır." diye konuştu.

AB'nin desteklediği en büyük insani yardım projesi olan ESSN'yi başlatmak için Türkiye'de bulunduğunu anımsatan Stylianides, bu projenin, AB'nin Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sığınmacı krizi karşısında destek vermeye hazır olduğunun bir göstergesini oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için mali program sunan bu projeyle yaklaşık 1 milyon sığınmacıya gelir kaynağı sağlanacağını dile getiren Stylianides, AB'nin bu projeye 348 milyon avro kaynak sağladığını belirtti.

AB ve Türkiye'nin sığınmacıların gereksinimlerini sağlamak için attığı adımlara dikkati çeken Stylianides, "Suriyeli sığınmacılara verilen mali kolaylık için 652 milyon avro sözleşmeye bağlandı. Bu miktar içinden 467 milyonun ödemesi yapıldı." dedi.

Stylianides, Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapan Türk halkının çabalarını taktirle karşıladığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35