banner39

Cem Özdemir'den Erdoğan'a yönelik ilginç talep

Alman Yeşiller eş başkanı Özdemir, Başbakan Erdoğan'ın Almanya iç politikasına karışmamasını istedi.

Avrupa 03.06.2014, 17:25 03.06.2014, 17:29
Cem Özdemir'den Erdoğan'a yönelik ilginç talep

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Köln'de yapılan UETD toplantısıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yaptığı eleştirilerden sonra şimdi de Alman Yeşiller eş Başkanı Özdemir, Başbakan Erdoğan'ın Almanya'nın iç politikasına, yani somut olarak vatandaşlık politikasına karışmamasını taleb etti. Alman gazetelerinde yeralan haberlerde, Başbakan Erdoğan'ın Özdemir'e 'sözde Türk' dediği aktarılmıştı.

Bir Alman vatandaşı olarak konuşan Özdemir, 'Vatandaşlık hakkını, nasıl doğru buluyorsak öyle düzenliyoruz. Kimseden bu konuda izin almak zorunda değiliz.' dedi. Erdoğan'ın, Özdemir hakkında 'Türkiye'de istenmiyor' ifadesine değinen Özdemir, bir Alman'ın hangi ülkeye gideceğinin bir ülke başbakanının sürüklemesiyle olmayacağını belirtti. Özdemir şu günlerde vakti olsa, memnuniyetle Türkiye'ye gidebileceğini, bunun için şimdi iyi bir nedeni bulunduğunu söyledi.

Erdoğan ile Özdemir arasındaki tartışma Yeşiller Başkanının bir Türk gazetesiyle yaptığı mülakat sonucu başladı. Röportajda Özdemir, Köln'de Akpartililerin Merkel'i yuhladığını ve bunun Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları için zararlı olduğunu söylemişti. Almanya'da da diğer demokratik ülkelerde olduğu gibi bir başbakan normal bir şekilde alkışlanabilir ya da yuhlanabilirken, Özdemir, Erdoğan'ın eliyle işaret ederek yuhlamayı engellediği olayın, şimdiye kadar, kendisi ve onun gibilerin Almanya'da yaptığı çalışmaları boşa çıkardığını öne sürdü.

Özdemir'in bu eleştirilerine karşı Başbakan Erdoğan, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kendisi hakkında 'çok çirkin sözler' sarfeden bu kişinin, bir ülke başbakanına karşı bu şekilde konuşmaya hakkının olmadığını söyledi. Erdoğan'ın bu sözleri üzerine, Federal Alman Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisini çağırarak durum hakkında bilgi aldı.

Alman medyasında yeralan haberlerde facebookta 'Cem Özdemir, seni Türkiye'de istemiyoruz' sloganıyla bir kampanya başlatıldığı bildirildi. Özdemir, kendi ifadesiyle, Başbakan'ın 'tehditleri'nden sonra Federal Kriminel Dairesi'nin kendisi için şahsi koruma sağlayıp sağlamama konusunu değerlendirdiğini bildirdi.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?