Cenevre görüşmeleri 29 Ocak'ta başlayacak

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, bugün başlaması planlanan görüşmelerin, katılımcılar konusundaki anlaşmazlık sebebiyle 29 Ocak'a ertelendiğini açıkladı

Cenevre görüşmeleri 29 Ocak'ta başlayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'de yapılması planlanan Suriye görüşmelerinin akıbetiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. De Mistura, "Davet edilecekler konusunda birçok farklı görüş var. Tartışmalar birçok başkentte yürütülüyor. Cenevre-2'de olanların tekrarlanmaması için bu kez davetliler konusunda çok dikkatli davranmaya çalışıyoruz. Doğru bir adımla başlamak istiyoruz" dedi. 

BM yetkilisi ayrıca, "Yoğun anlaşmazlıklar üzerine bugün başlaması planlanan görüşmeler ertelendi. Davetiyeleri bugün göndermeye başlayacağım. Cenevre toplantısı 29 Ocak'ta yapılacak." açıklamasını yaptı. Görüşmelerin içeriği konusunda ise "Gündem geniş çaplı bir ateşkes, IŞİD ile mücadele ve insani yardımlar olacak. 29 Ocak'ta başlayacak gündem 6 aylık bir siyasi süreci kapsayacak. Bu Cenevre 3 değil" bilgisini verdi.

'Birinci Cenevre sonuç bildirisi hâlâ geçerli mi' sorusuna "Evet. Her şey Birinci Cenevre Bildirgesi'yle başladı. Hükümet-Yeni Anayasa-Seçimler..." cevabını verdi.

'Müzakarelerde 4 farklı çalışma grubu oluşturulacağını açıklamıştınız bunlar ne olacak sorusunu ise de Mistura, "Viyana süreci başlamadan önce, mülteci krizi çıkmadan ve Rusya'nın müdahalesi başlamadan önce neler yapabileceğimiz konusunda tartışmalar vardı. Şu an üç farklı konuda çalışmamız söz konusu. Dolayısıyla artık çalışma grupları gündemde değil. Sadece Suriyeliler arasında görüşmeler söz konusu. Ancak her alanda özel, bilimsel çalışma grupları olabilir. Mesela ateşkes için özel çalışma grubu olacak"ifadeleriyle cevapladı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 17:32
banner53
YORUM EKLE

banner39