Cenevre konferansına hazırlık

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi İbrahimi, Suriye için "İkinci Cenevre Konferansı haziran ayında düzenleneceğini" söyledi.

Cenevre konferansına hazırlık

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Suriye konulu ikinci Cenevre Konferansı'nın BM gözetiminde haziran ayında düzenleneceğini belirtti.

Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile görüşmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında İbrahimi, "İkinci Cenevre Konferansı, BM gözetiminde haziran ayında düzenlenecek. BM, konferansa katılacakları belirlemek için ABD ve Rusya ile görüşmeler yapıyor. Konferans, Suriye'de kanın durmasının ilk adımı olacak" dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi ise İbrahimi'nin çabalarından övgüyle söz ederek, İbrahimi'nin ABD-Rusya yakınlaşmasında önemli rol oynadığını söyledi.

Arabi, "Herkes, İkinci Cenevre Konferansı'nın başarılı olması için çalışıyor. Konferans, kan banyosunun sona ermesi için son fırsat" ifadesini kullandı.

Mayıs ayı başlarında Rusya'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmelerden sonra iki ülkenin, Cenevre Mutabakatı çerçevesinde Suriye krizinin ele alınacağı bir uluslararası konferans düzenlenmesi için anlaşmaya vardığı açıklanmıştı.

Geçen yıl 30 Haziran'da Cenevre'de Suriye krizinin görüşüldüğü uluslararası toplantıda sağlanan mutabakat, Suriye'de rejimin ve muhalefetin karşılıklı rızasına dayanarak bir geçiş hükümeti kurulmasını öngörüyor.
    

 

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 01:46
banner53
YORUM EKLE

banner39