banner39

banner35

Cenevre'de PYD'nin Kürtlere karşı ihlalleri de masaya yatırılacak

Suriye Kürt Ulusal Konseyi üyesi Beşar, Cenevre 4 toplantısında terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nın Suriye'deki Kürtlere karşı ihlallerini belgelerle masaya yatıracaklarını belirtti

Avrupa 22.02.2017, 20:23 22.02.2017, 20:23
Cenevre'de PYD'nin Kürtlere karşı ihlalleri de masaya yatırılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalifler Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) içerisinde yer alan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) üyesi Abdulhekim Beşar, Cenevre 4 toplantısında PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin Suriye'deki Kürtlere karşı ihlallerini belgelerle masaya yatıracaklarını belirtti.

İsviçre'nin Cenevre kentinde yarın başlaması beklenen Suriye konulu Cenevre görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Beşar, "ENKS, Suriye muhalefetinin bir parçası olarak aynı amaç ve projeyle Cenevre görüşmelerine katılıyor." dedi.

"REJİM VE PYD'NİN TÜM İHLALLERİNİ BELGELERLE MASAYA KOYACAĞIZ"

Cenevre 4'de Beşşar Esed Rejimi ve onunla birlikte hareket eden PYD'nin sivillere karşı uyguladığı hak ihlallerini masaya yatıracaklarını ifade eden Beşar, şunları söyledi:

" Rejim ve PYD'nin silahlı güçleri Suriye'nin genelinde özellikle de Kürt bölgelerinde suçsuz insanların kaçırılması ve işkence edilmesi konusunda ortak hareket ediyor. Rejim ve PYD'nin tüm ihlallerini belgelerle masaya koyacağız. Bunun yanında Suriye muhalefetinin hiç bir etnik ve dini unsur arasında ayrım yapılmadan tüm halkı benimseyen bir proje ortaya koyduğunu anlatacağız."

Konuşmasının sonunda Suriye meselesinde Türkiye'nin oynadığı önemli rolü dile getiren Beşar, "Türkiye, Suriye muhalefetine verdiği siyasi desteğin yanı sıra Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) da askeri olarak destek sağlıyor. El-Bab ve Cerablus'ta yaşanan gelişmeler Suriye halkının genel çıkarı doğrultusundadır. Çünkü ÖSO, terör örgütü DEAŞ, Esed rejimi ve PYD'ye karşı savaşıyor. Türkiye'nin Suriye'deki amacı teröristlerin temizlenmesi ve siviller üzerindeki tehdidin ortadan kaldırılmasıdır." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?