banner39

Cenevre'de Suriye görüşmeleri devam ediyor

Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura ve Arap Birliği Genel Sekreteri El Arabi bir araya geldi

Avrupa 19.05.2015, 08:54 19.05.2015, 09:14
Cenevre'de Suriye görüşmeleri devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile görüştü.

BM Cenevre Ofisi'nden yapılan açıklamada, Mistura'nın, El-Arabi ile bir araya geldiği ve toplantıda Suriye'deki akan kanın durması için gösterilen çabaların arttırılması gerektiği ifade edildi.

Mistura'nın, bugün El-Arabi dışında Katar, Çin ve Suriye'den bazı temsilcilerle de bir araya geldiği kaydedildi.

Toplantılar sonunda yaptığı yazılı açıklamada Mistura, "Suriye'de devam eden acıya tepkisiz kalmanın hiçbir bahanesi olamaz" ifadesini kullandı.

Elçiler, temsilciler ve uzmanlar seviyesinde 5 Mayıs'ta başlayan ve taraflarla ayrı ayrı yapılan Suriye görüşmelerinin 4 ila 6 hafta sürmesi bekleniyor.

Mistura, Suriye görüşmelerine rejim dışında 40'ın üzerinde Suriyeli grup ile yaklaşık 20 bölgesel ve uluslararası aktörün davet edildiğini ve bunlar arasında Suriye'ye komşu ülkeler, BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler, siyasi ve askeri aktörler, Suriyeli kadınlar, kurbanlar, siviller, diasporalar ve dini liderler bulunduğunu ifade etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?