banner39

Cenevre'deki görüşmeler çıkmaza girdi

SMDK Sözcüsü Safi, görüşmelerden çekilme tehdidinde bulunmadıklarını ancak üçüncü tur görüşmeler için bir ilerleme kaydedilmesi gerektiğini söyledi

Avrupa 14.02.2014, 16:23 15.02.2014, 09:08
Cenevre'deki görüşmeler çıkmaza girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sözcüsü Luey Safi, Suriye'deki iç savaşı sona erdirmeyi amaçlayan görüşmelerin çıkmaza girdiğini söyledi.

Safi, Cenevre'deki barış görüşmelerinin ikinci turunda bugün Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'yle yaptıkları görüşmenin ardından BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

Cenevre Bildirisi'nin geçiş hükümeti yoluyla yürütülmesi konusunda doküman sunduklarını anımsatan Safi, önerilerine bugün rejimden herhangi bir olumlu tepki almadıklarını söyledi.

Rejim yetkililerini bu konuyu ciddiye almaya çağırdıklarını ifade eden Safi, çünkü siyasi çözümün tek çözüm olacağını belirtti.

 Askeri çözüm aramanın daha fazla yıkıma neden olacağına işaret eden Safi, görüşmelerde ilerleme sağlanması gerektiğini söyledi.

"Bugün görüşmeler çıkmaza girdi" diyen Safi, bu noktayı karşılarında siyasi çözüm isteyen bir heyet olmadan aşmalarının mümkün olmadığını kaydetti.

Safi, Suriye halkı için başarının ancak siyasi çözüm olabileceğini vurguladı.

Rusya'nın, BM Güvenlik Konseyi'nde görüşülmesi beklenen Suriye'deki insani duruma ilişkin karar tasarısı konusundaki tutumuna ilişkin soru üzerine Safi, Rusya'yı bu kararı veto etmemeye çağırdıklarını kaydetti.

Üçüncü tur görüşmeler belli değil

Bundan sonra görüşmelerin nasıl devam edeceği konusunun belirlenmediğini belirten Safi, yarın kısa bir görüşme yapılabileceğini kaydetti.  

Görüşmelerin üçüncü turla devam edip etmeyeceği sorusu üzerine de Safi, "Bunun için görüşmelerde bir ilerleme kaydedilmesi gerekiyor" dedi. Safi, başta bu süreci başlatan ülkeler olmak üzere, uluslararası toplumun, sürecin ilerlemesi için yardımcı olabileceğini de dile getirdi.

Safi, bir başka soru üzerine de olguları dile getirdiklerini belirterek, "Görüşmelerden çekilme tehdidinde bulunmuyoruz" dedi.

Şiddeti ve terörizmi neden tartışmadıkları sorusu üzerine de Safi, bu konuyu da tartıştıklarını ancak bu sorunun ancak geçiş hükümetinin oluşturulmasıyla çözülebileceğini düşündüklerini kaydetti.

Terörizmin aslında rejim tarafından yapıldığını vurgulayan Safi, "Suriye'de yabancı savaşçı istemiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?