banner39

banner35

Cenevre'nin ilk Türk imamı göreve başladı

Türkiye Cumhuriyeti Bern Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri Akın, "Cenevre'de yıllardan beri bir camimiz yoktu. Bu eksikliği hissediyorduk" dedi.

Avrupa 02.03.2014, 21:32 02.03.2014, 21:32
Cenevre'nin ilk Türk imamı göreve başladı

Cenevre'deki Müslüman Türklerin dini hizmetlerden daha rahat faydalanabilmesi için şehre atanan ilk imam Rüstem Çonoğlu, görevine başladı. 

Müslüman Cemaati Vakfı, Çonoğlu'nu cemaate tanıtmak ve cemaat arasındaki dayanışmayı güçlendirmek için kermes düzenledi. 

Türkiye Cumhuriyeti Bern Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri Ahmet Akın'ın da katıldığı kermeste, cami yararına Türk yiyecekleri ve kıyafetleri satıldı. Çonoğlu tarafından Kur'an-ı Kerim okunan kermeste, sanatçı Umut Mürare de konser verdi. 

Akın, 1986 yılından itibaren İsviçre'de 20 imam kısıtlaması bulunduğuna işaret etti. 

Geçen yılın Aralık ayından itibaren artık İsviçre kantonlarında ihtiyaç duyulan yerlerde imam kadrosu alınabildiğini belirten Akın, "Cenevre'de yıllardan beri bir camimiz yoktu. Bu eksikliği hissediyorduk. Devlet büyüklerimiz buraya teşrif ettikleri zaman, Cuma namazını eda edebilecekleri bir cami arıyorlardı" diye konuştu.  

Cenevre'deki caminin Müslüman Cemaati Vakfı'nın mülkiyeti olduğuna işaret eden Akın, vakfa ve caminin yapımına emeği geçenlere teşekkür etti. 

Akın, "Artık nerede bir vatandaşımız var, Müslüman kardeşimiz var. İhtiyaç olan yerde rahatlıkla imam verebiliyoruz" dedi. 

Müslüman Cemaati Vakfı Yöneticisi Ender Demirtaş ise vakfın 10 yıldır faaliyette olduğunu ve uzun süredir imam sıkıntısı çektiklerini anlattı. 

Demirtaş, bundan sonra dini eğitim ve faaliyetlerin daha sağlam olacağını, Cenevre'deki Müslüman Türk toplum arasındaki Türk kimliğinin güçleneceğini dile getirdi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?