banner39

Cengiz Dağcı'nın naaşı Kırım'a gönderildi

Londra'da vefat eden Cengiz Dağcı için Londra Süleymaniye Kültür Merkezi Camii'nde cenaze töreni düzenlendi

Avrupa 26.09.2011, 17:43 30.09.2011, 11:59
Cengiz Dağcı'nın naaşı Kırım'a gönderildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Önceki gün Londra'da vefat eden Kırımlı yazar Cengiz Dağcı'nın cenaze namazı Londra Süleymaniye Kültür Merkezi'nde kılınarak naaşı memleketi Kırım'a gönderildi.

1941 yılında henüz 22 yaşındayken Almanlara esir düşerek Kırım'dan ayrılmak zorunda kalan Dağcı, o günden sonra bir daha ülkesine dönememişti. Cenazesi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun girişimleri ile memleketi Kırım'a gönderildi.

Süleymaniye Kültür Merkezi Camii'nde kılınan cenaze namazına Diyanet İşleri Müşaviri Başkonsolos Seyfettin Erşahin ve Kültür Müşaviri Tolga Tüylüoğlu katıldı. Londra Yunus Emre Vakfı Başkanı Mevlüt Ceylan, Dünya Bülteni'ne yaptığı açıklamada cenaze töreninde toplam 20 kişinin katıldığını söyledi.

Ceylan, eserlerini Türkiye Türkçesi ile kaleme alan Cengiz Dağcı'nın Türkiye'ye derin bir muhabbet beslediğini, Eski Kültür Bakanlarından Atilla Koç'un Londra ziyareti sırasında kendisi ile görüşürken Türkiye'ye davet ettiğini, davetin kendisini çok heyecanlandırdığını fakat sağlık sorunları sebebiyle davete icabet edemediğini söyledi.

Dağcı'nın pazar günü memleketi Kırım'da toprağa verilmesi, buradaki cenaze törenine Ahmet Davutoğlu'nun da katılması bekleniyor.

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?