Central Park, siyahilerden gasp edilerek yapılmış

Barbara Speed, Central Park'ın bilinmeyen tarihine ışık tutuyor

Central Park, siyahilerden gasp edilerek yapılmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Barbara Speed, Citymetric'de kaleme aldığı "Central Park için Afroamerikan köyü yok edilmişti" adlı yazısında "Park yapma kararı alındığı vakitlerde Manhattan'da yeteri kadar boş arazi kalmamıştı. Bundan dolayı üzerinde 264 nüfuslu Seneca Köyü'nün en büyük yerleşim olduğu arazi seçildi" ifadelerini kullanıyor.

Seneca Köyü'nün AfroAmerikalılara yani bugünkü siyahi Amerikalılar olarak nitelendirilen kişilere ait olduğunu vurgulayan Speed, Central Park'ın Afroamerika tarihini de şu cümlelerle anlatıyor:

"Üzerinde 264 nüfuslu Seneca Köyü'nün en büyük yerleşim olduğu arazi seçildi. Hükümete şahsa özel arazilere kamusal amaçlar için el koyabilme yetkisi veren kamulaştırma yasası adı altında araziye el koyuldu. Köy sakinleri hem boşaltma emri hem de arazileri için kendilerine önerilen tazminat miktarına karşı mahkemeleri birçok kez protesto etti. Ama neticede hepsi yerlerine terk etmek zorunda kaldı.

Nüfusun üçte ikisi siyahi, geri kalanı İrlandalıydı. Üç kilise ve bir de okul vardı. Ve hane sahiplerinin yüzde ellisi üzerinde yaşadıkları toprağın da sahibiydi. Bu gerçek sakinleri "işgalci", yerleşimi de "zenci köyü" şeklinde tanımlayan medya tarafından görmezden gelinmişti.

Eğer parkı ömrünün ilk 150 yılında ziyaret ettiyseniz, böyle bir köyün mevcudiyetinden haberiniz olmazdı. Seneca Köyü Projesi adındaki bir grubun köyün "Bir ihtimal Manhattan'ın ilk önemli Afroamerikan mülk sahiplerinden müteşekkil, benzersiz bir topluluk" şeklinde tanımladığı küçük bir tabelanın parka dikilmesi için harekete geçmesi ancak 2001 senesinde oldu."

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 17:28
banner53
YORUM EKLE

banner39