banner15

Charlie Hebdo Almanca yayınlanacak

İslama ve Müslümanlara yönelik hakaret içerikli yayın yapmasıyla ünlü Fransız Charlie Hebdo Mizah dergisi Almanca çıkacak

Charlie Hebdo Almanca yayınlanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın İslama ve Müslümanlara yönelik sık sık hakaret içerikli yayınları ile gündeme gelen mizah dergisi Charlie Hebdo, 1 Aralık'tan itibaren Almanca dilinde de yayınlanacak.

Charlie Hebdo yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Almanca ilk baskının 200 bin adet basılacağı bildirildi. Almanca baskının önemli bir kısmını Fransızca baskının çevirileri oluştururken, dergide Alman mizahçıların karikatürleri ve yazıları da yer alacak.

Dergi, 2015 ocak ayında önemli çizerlerini kaybettiği terör saldırılarının ardından çıkardığı ve yaklaşık 1 milyon adet sattığı özel sayıda Alman mizahçılardan yoğun destek almıştı.

Charlie Hebdo'nun internet sitesinin bir bölümü İngilizceye de çevriliyor. Fransız haftalık mizah dergisinin 50 bin civarında düzenli abonesi bulunurken, ayrıca gazete bayilerinde haftalık 60 bin civarında satış yapıyor.

Said ve Şerif Kouachi kardeşlerinin 7 Ocak 2015 tarihinde, Charlie Hebdo'nun Paris'teki ofisine yaptığı saldırıda aralarında derginin önemli yazar ve çizerlerinin de bulunduğu 12 kişi hayatını kaybetmiş, 11 kişi yaralanmıştı. Saldırıyı düzenleyenler daha sonra polis operasyonunda ölü geçirilmişti.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, provokatif Hz. Muhammed karikatürleriyle gündeme gelmiş, bu çizimler İslam dünyasında sert tepkilere neden olmuştu. Dergi genellikle Papalık, Hristiyanlık, Yahudilik gibi diğer inançlarla ve kutsal kabul edilen değerlerle ilgili de alaycı karikatürlere yer veriyor.

Charlie Hebdo ilk olarak, 2006 yılında bir Danimarka gazetesinde yayınlanan Hz. Muhammed karikatürlerini yeniden dergisine taşımıştı. 

Kasım 2011’de ise “Charia Hebdo” (Haftalık Şeriat) isimli sayısının çıktığı gün dergi çalışanları saldırıya uğradı, derginin Paris’teki merkezi ise ateşe verildi.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Kasım 2011’de “Hz. Muhammed” karikatürleri yayımlamış, ardından başlayan protesto gösterilerinde derginin editoryal işlerinin yürütüldüğü Paris’teki merkezi ateşe verilmişti. Dergi buna rağmen, 19 Eylül 2012’de Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürler yayımlamış ve pek çok ülkede büyük tepkilerle karşılaşmıştı.

Fransa’daki Müslüman kuruluşları, dergiyi “ırkçılık ve nefrete teşvik” ettiği iddiasıyla mahkemeye vermiş, ancak mahkeme, suçlamaları geçersiz bulmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 08:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48