banner15

CHP'nin dinlenen telefonları Almanya meclisinde

CHP milletvekillerinin telefonlarının Almanya'da üretilen casusluk yazılımı ile izlendiği iddiaları Almanya'da federal meclis gündemine taşındı.

CHP'nin dinlenen telefonları Almanya meclisinde

Dünya Bülteni Haber Merkezi

CHP'nin, dış istihbarat servisleriyle işbirliği yapan Alman yazılımıyla dinlendiği iddiaları sonrası Almanya, muhalefetin soru önergesine verdiği yanıtta, CHP'lilerin Alman casus yazılımıyla izlendiği iddialarının ülkede dava konusu olup olmayacağına savcılığın karar vereceğini söyledi.

DW Türkçe'den Değer Akal'ın haberine göre hükümet, ana muhalefetteki Almanya için Alternatif (AfD) partisinin "Türk muhalefetinin Alman casus yazılımı desteğiyle izlenmesi" başlıklı soru önergesi verdiği ayrıntılı yanıtta, skandal ve yürütülen soruşturmalar hakkında önemli bilgiler paylaştı.

FinFisher firmasının casusluk yazılımını Türkiye'ye satmasının yasal izne tabi olup olmadığı sorusuna hükümet, 1 Ocak 2015 tarihi itibarıyla casusluk yazılımlarının ihracatının AB genelinde onaya tabi olduğu yanıtını verdi.

Hükümet, 1 Ocak 2015'ten itibaren, üçüncü ülkelere casus yazılım satmak isteyen hiçbir şirkete onay verilmediğini, FinFischer'in de Türkiye'ye ihracat izni için hükümete herhangi bir başvurusunun bulunmadığı bilgisini verdi. Ancak bu tarih öncesinde onay koşulu bulunmadığı için, FinFisher'in bu ihracatı yapıp yapmadığı, yaptıysa bunun ne zaman gerçekleştiği hakkında soru işaretleri giderilemedi.

Alman hükümeti, "FinFischer şirketinin Türk hükümetine ya da Türk makamlarına sattığı casusluk yazılımları hakkında hangi bilgilere sahipsiniz?" sorusuna "Federal Hükümet'in bu konu hakkında bilgisi bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

Sorulardan kaçıldı

Hükümet adına, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından gönderilen yanıta göre, CHP milletvekillerinin Almanya'da üretilen casus yazılımla izlendiği iddialarının dava konusu olup olmayacağına savcılık karar verecek. Hükümet, "Ceza kovuşturması başlatılıp başlatılmayacağı savcılığın yetki alanına girmektedir" görüşünü aktarmakla yetindi, ayrıntı vermekten kaçındı.

Muhalefet partisi soru önergesinde, skandalın ayrıntıları hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ya da Türk makamlarıyla bir görüşme yapılıp yapılmadığını da sordu. Hükümet, "Henüz Alman tarafı olarak konuyla ilgili incelememizi tamamlamadık. Bu nedenle konu Türk makamlarıyla henüz ele alınmadı" karşılığını verdi.

FinFisher'in yazılımını muhalif siyasetçilere karşı kullanıldığından Alman hükümetinin ne zaman haberdar olduğuna ise açıklık getirilmedi.
Hükümet bu soruya yanıtın hizmete özel ve gizli olarak sınıflandırılan bilgiler içerdiğini, bilgilerin hükümetler arası temaslarda edinildiğini, kamuoyuyla paylaşılamayacağını vurguladı.

Bununla birlikte hükümet, skandalı ortaya çıkaran Access Now adlı dijital haklar gurubu ile düzenli temas içinde oldukları, bu temaslarda enformasyon teknolojileri ihracatında insan haklarının korunmasına katkı sağlayacak konuların ele alındığı bilgisini aktardı.

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Haziran 2017'de 'adalet' talebiyle başlattığı yürüyüş sırasında, CHP'li vekillerin telefonlarına Almanya yapımı casus yazılım yüklendiği, bu yolla milletvekillerinin dinlendiği ve izlendiği iddiası ilk olarak bu yılın Mayıs ayında gündeme gelmişti.

Access Now adlı dijital sivil haklar grubu uzmanları tarafından kaleme alınan 32 sayfalık rapor Süddeutsche Zeitung gazetesi, Kuzey Alman Radyo ve Televizyon (NDR) ve Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (WDR) tarafından haberleştirilmişti. Haberlerde, Almanya'da istihbarat servisleri tarafından kullanılan casus yazılımın, FinFisher şirketi tarafından geliştirilen Finspy adlı casus yazılımı olduğu ve akıllı telefonlarına bulaştırılan virüs yoluyla yüklendiği öne sürülmüştü.

Kılıçdaroğlu, iddiaların demokrasi için bir utanç olduğunu, Alman hükümetinin bu yazılımı Türkiye'de kime sattığını merak ettiklerini kaydetmiş, tepkisini "Biz gerekirse Alman hükümeti aleyhine Almanya'da dava açacağız. Bizi dinlemişler, sanıyorlar ki bir şey bulacaklar" sözleriyle dile getirmişti.

Almanya merkezli FinFisher şirketi ise sessiz kalmış, iddialara açıklık getirecek herhangi bir açıklama yapmamıştı.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48