CIA, Polonya'daki gizli hapishaneye milyonlar ödedi

Amerikan istihbarat örgütü, Polonya'da kiraladığı gizli bir hapishane için 15 milyon Dolar ödedi.

CIA, Polonya'daki gizli hapishaneye milyonlar ödedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan istihbarat örgütü CIA'nın terörist zannıyla yakalayıp, işkenceli sorgulamalar yaptığı değişik ülkelerdeki hapishanelerle ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. 'Washington Post' gazetesinde yeralan bir habere göre CIA, Polonya'da gizli bir yerde bulunan bir hapishane için 2003 yılında Polonya İstihbarat Teşkilatına toplam 15 milyon Dolar ödedi.

El-Kaide üyesi olduğu iddia edilen Müslümanların tutulduğu hapishane için nakit paranın Warşova'daki ABD Büyükelçiliğine iki karton içinde getirildiği ve burada Polonya istihbarat örgütü Başkan Yardımcısına verildiği bildirildi.

Polonya'daki CIA'nın gizli hapishanesi ile ilgili başlatılan soruşturma yıllardan beri devam ediyor. Polonya Başbakanı Donald Tusk, soruşturmanın Polonya topraklarında yabancı istihbaratlara hizmet eden muğlak mali operasyonlara götürmemesini umduğunu söyledi.

Gizli hapishanenin kiralandığı yıllarda Başbakanlık yapan Leszek Miller ise ne böyle bir hapishanenin varlığından ne de paralardan haberi olduğunu belirtti. Miller, daha önce de yaptığı açıklamalarda böyle bir gizli hapishanenin bulunduğunu kabul etmemişti. Krakow Başsavcılığı, Amerikan gazetesinde çıkan haberin değerlendirileceğini bildirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Caitlin Hayden, CIA'nın böyle bir programının artık bulunmadığını, önemli olanın da bu olduğunu söyledi. Barak Obama, Başkanlığa seçildiği ilk hafta CIA'nın esir programını sona erdirmişti. Hayden, Washington Post'un haberindeki bilgileri onaylamadı.

İnsan hakları teşkilatı 'Human Rights Watch', 2005'te Polonya ve Romanya'yı CIA'ya topraklarında esir tutma ve sorgulama imkanı sağlamakla suçlamıştı. Avrupa Konseyi özel araştırma görevlisi Dick Marty, 2007'de hazırladığı raporda Doğu Avrupa'da CIA hapishanelerinin bulunduğunu ortaya koydu. Ancak şimdiye kadar iktidardaki tüm Polonya hükümetleri bu şekildeki gizli hapishanelerin varlığını inkar ettiler.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 14:43
banner53
YORUM EKLE

banner39