banner39

Çin, Avrupa'da Altın piyasasına giriyor

Değerli metal ticaretinde liderliği koruyan Londra ve New York'un ardından Çin'in de Londra'da Avrupa'nın en büyük Altın deposunu satın alacağı açıklandı

Avrupa 18.05.2016, 13:57 18.05.2016, 13:57
Çin, Avrupa'da Altın piyasasına giriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in en büyük bankasının Londra yakınlarındaki Avrupa'nın en büyük altın deposunu satın alacağı bildirildi.

Çin bankası ICBC’nın İngiltere’nin Barclays Plc şirketinden yaklaşık 80 milyar dolar tutarında iki bin ton altın, gümüş, platin veya paladyum kapasiteli Avrupa'nın en büyük değerli metaller deposunu satın alacağı açıklandı.

Wall Street Journal haberinde bu anlaşmanın Temmuz ayında tamamlanması beklendiği ve şimdilik detaylarının açıklanmadığı bildirildi.

Anlaşma başarılı şekilde sonuçlanırsa Çin ICBC Bankası İngiltere'de kendi değerli metaller deposuna sahip ilk Çin bankası olacak ve bununla bankanın ticaret, fiyatlandırma ve kıymetli madenlerin saklanması üzerindeki etkisini önemli ölçüde artacak.

Çin Devlet Sanayi ve Ticaret Bankası olarak bilinen ICBC (Industrial & Commercial Bank of China) varlıklar açısından ülkenin en büyük bankası ve aktifleri açısından da dünyanın en büyük bankalarından biri olarak biliniyor.

WSJ, Çin'in küresel altın talebinde dördüncü sırada olduğu ileri sürdü. Ancak, Londra ve New York değerli metaller ticaretinde liderliğini koruyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?