Çin, Bulgaristan'da otomobil üretecek

Çin, Avrupa'daki otomobil piyasasına ve diğer sektörlere girebilmek için sıçrama rampası olarak Bulgaristan'ı seçti.

Avrupa 21.02.2012, 15:19 21.02.2012, 15:19
Çin, Bulgaristan'da otomobil üretecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin, Avrupa piyasasına girebilmek için Bulgaristan'ı sıçrama rampası olarak kullanmak istiyor. Lowetsch isimli küçük bir Bulgar şehrinde kurulan fabrikada farklı modellerde bir yılda 70 bin otomobil üretilecek. Burada üretilen arabalar önce Doğu Avrupa ve Skandinav ülkelerinde satılacak, daha sonra İngiltere'ye gönderilecek. En son hedef pazar olarak Almanya düşünülüyor.

Çin marka 4 bin arazi arabasından birkaçının da Almanya'ya gönderilmesi bekleniyor. Özellikle BMW marka Alman arabalarıyla rekabet yapması beklenen araçlar Avrupa piyasasına göre çok ucuz bir fiyat karşılığında, 12 bin Avroya ve beş yıl garanti ile satılacak.

Bulgaristan ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan beri Çinliler arasındaki ilişkiler oldukça iyi. Halk Cumhuriyeti kurulduğunda, Sovyetler Birliğinden sonra bu komünist yönetimi resmen tanıyan ikinci ülke Bulgaristan olmuştu. Çin, diğer ülkelerin hayal bile edemeyeceği büyük rakamlarla, gelişmekte olan bir ülke olarak gördüğü Bulgaristan'da yatırımlar yapıyor. Çin yönetimi, Bulgaristan'da yatırım yapan Çinli şirketleri yüzde 16'lık bir teşvikle destekliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?