banner39

Çin'in Uygur zulmüne sessiz kalmadı, reklam anlaşmasını feshetti

Yıldız futbolcu Antoine Griezmann, Dünya İnsan Hakları Günü gerekçesiyle yaptığı açıklamada Çin'in Doğu Türkistan'daki faaliyetleri nedeniyle Çinli Huawei şirketi ile reklam anlaşmasını iptal ettiğini bildirdi.

Avrupa 11.12.2020, 07:33
Çin'in Uygur zulmüne sessiz kalmadı, reklam anlaşmasını feshetti

Barcelona'da forma giyen dünyaca ünlü futbolcu Antoine GriezmannÇinli telekom devi Huawei ile olan reklam anlaşmasını iptal ettiğini açıkladı.

Griezmann şahsi Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Huawei'nin yüz tanıma yazılımı kullanarak 'Uygur uyarısı' geliştirilmesine katkıda bulunduğuna dair güçlü şüphelerin ardından, bu şirketle olan ortaklığımı derhal sonlandırdığımı duyuruyorum." ifadelerini kullanan Fransız yıldız, "Huawei'yi bu suçlamaları basitçe reddetmeye değil, bu kitlesel baskıyı kınamak için mümkün olan en kısa sürede somut adımlar atmaya ve insan haklarına saygıya katkıda bulunmak için de etkisini kullanmaya davet ediyorum." dedi.

Daha önce Çin'in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil'den de tepki gelmişti.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (1)
Bir Düşünen 7 ay önce
Hakkı savunmak aslında herkesin vazifesi. Bu yüzden takdire değer bir hareket. Aslında dünyadaki zulmu kaldırmanın da yolu kimden gelirse gelsin haksızlığa karşı çıkmak olmalı
25
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?