banner15

Çin'den Trump'ın ithal otomotiv soruşturmasına tepki

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Fıng, ABD Başkanı Trump'ın ithal otomobillere yönelik soruşturma talep etmesine ilişkin, "Çin, çoklu ticaret sistemine ve uluslararası ticaret düzenine zarar verecek ulusal güvenlik meselelerinin istismar edilmesine karşı çıkıyor." ifadesini kullandı.

Çin'den Trump'ın ithal otomotiv soruşturmasına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın ithal otomobillere yönelik soruşturma talep etmesine ilişkin, Çin'in haklarını ve çıkarlarını sıkıca koruyacaklarını bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Gao Fıng, Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, söz konusu soruşturma direktifine dair, "Çin, çoklu ticaret sistemine ve uluslararası ticaret düzenine zarar verecek ulusal güvenlik meselelerinin istismar edilmesine karşı çıkıyor." açıklamasında bulundu.

Soruşturmayı yakından takip edeceklerini ve soruşturmanın muhtemel etkisini değerlendireceklerini belirten Sözcü Gao, Çin'in haklarını ve ulusal çıkarlarını sıkıca koruyacaklarını vurguladı.

TRUMP'UN İTHAL OTOMOBİL DİREKTİFİ

ABD Başkanı Trump, dün yaptığı yazılı açıklamada, ABD Adalet Bakanı Willbur Ross'a kamyonlar da dahil olmak üzere ithal otomobillerin ve otomobil parçalarının, Amerika'nın ulusal güvenliğine etkilerini, 232. madde çerçevesinde incelemesi direktifini verdiğini duyurmuştu.

Trump yönetimi, 1962 tarihli Ticaret Genişletme Yasası'nın 232 numaralı "ulusal güvenlik" maddesine, en son ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirilmesi için başvurmuştu. Söz konusu madde kapsamında başlatılacak soruşturmanın, çelikte olduğu gibi otomobil ve otomobil ithalatına yüzde 25 vergi getirilmesiyle sonuçlanabileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 12:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48