Çin'in Lahey Büyükelçiliği önünde Uygur protestosu

Çin’in Lahey Büyükelçiliği önünde bir grup Müslümanlara yapılan saldırıları protesto etti

Avrupa 06.07.2015, 17:34 06.07.2015, 17:34
Çin'in Lahey Büyükelçiliği önünde Uygur protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslümanlara yönelik uygulamaları, Hollanda’da protesto edildi.

Çin’in Lahey Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup, Müslümanlara yönelik şiddet ve saldırıların bir an önce sonlandırılmasını istedi.

“Katil Çin”, “Yaşasın bağımsız Doğu Türkistan” şeklinde sloganlar atan gruptakiler, Türk ve Doğu Türkistan bayrağının yanı sıra Müslümanlara yönelik saldırıları kınayan dövizler taşıdı.

Gruptakiler adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Esa Sawut, bölgedeki hak ve hukuk ihlallerinin endişe verici boyuta ulaştığını dile getirdi.

Bölge halkının siyasi, dini, kültürel, insan hak ve hürriyetleri açısından en karanlık günlerini yaşadığını kaydeden Sawut, ellerinde silah olmayan masum insanların, ufak bir gerginlikte şiddetli bir şekilde kıyıma uğradığını ifade etti.

Ramazan ayının önceki dönemlere göre bu yıl daha zor geçtiğine değinen Sawut, “Halkımız kamusal hayatta komik bahanelerle oruç tutmamaya zorlanmakta ve bunun takibi amansız bir şekilde yapılmaktadır. Bütün bu zulümlere rağmen halkımız akıbetlerinin ne olacağının bilincinde ve her türlü cezaya katlanarak çeşitli yollarla dini ve milli kimliğini koruma ve yaşatma gayreti sarf etmektedir. Ramazan ayının bu bereketli günlerinde Anadolu halkını da Türkistanlı kardeşleri için duaya harekete çağırıyoruz” diye konuştu.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?