banner39

Çipras: AB'nin liderliğini Almanya değil Fransa yapmalı

Çipras, AB politikalarının değişmesi için Fransa'ya ihtiyaç duyduklarını, AB'nin liderliğini Fransa'nın yapması gerektiğini söyledi

Avrupa 05.02.2015, 13:11 05.02.2015, 13:11
Çipras: AB'nin liderliğini Almanya değil Fransa yapmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Fransız Devlet Başkanı Hollande ile yaptığı görüşmede, Fransa'nın Avrupa'nın ekonomi politikalarının değişmesinde öncü rol oynaması ve AB'nin önderliğini Almanya'nın değil Fransa'nın yapması gerektiğini savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan Başbakanı Çipras'ı Elysee Sarayı'nda kabul etti. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Çipras, Yunanistan'ın güvenilir bir ülke olması için reform yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Yunanistan'ın borç ödeme planının uygulanabilir hale gelmesi gerektiğini ifade eden Çipras, yaptığı görüşmelerde Avrupa'yla birlikte çalışabileceklerine ikna olduğunu belirtti.

Çipras, "Fransa'nın ağırlığını kullanarak Avrupa'nın ekonomi politikalarının değişmesinde öncü rol oynaması gerekiyor" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Hollande ise Çipras'la, Avrupa'nın Yunanistan'la dayanışma içinde olması konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Holllande, "Yunanistan ile Avrupalı ortakları arasındaki diyaloğun nihai bir anlaşmaya varılması yönünde sürdürülmesi gerekir" ifadelerini kullandı. Yunanistan halkının tercihlerine saygı duymak gerektiğini vurgulayan Hollande, kemer sıkma politikalarının artık tahammül edilebilir olmadığını kaydetti.

Avrupa Birliği'ndeki ekonomik kurallara uyulmasının önemine de dikkati çeken Hollande, "Avrupa'daki kurallar herkesi ilgilendiriyor. Fransa da buna dahil. Devletler kendilerini ilgilendiren borçlarla ilgili daha önceden yapılan anlaşmalara uymak zorundadır" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?