banner39

Çipras, e-posta ile gelen emirlere sert çıktı

Yunanistan Başbakanı Çipras, Troyka ve politikalarına kesin bir biçimde son vereceklerini belirterek kimsenin Yunanistan'a emir veremeyceğini söyledi. Çipras konuşmasında e-posta ile emirler geldiğini ima etti

Avrupa 05.02.2015, 20:10 06.02.2015, 11:53
Çipras, e-posta ile gelen emirlere sert çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Troyka ve politikalarına kesin bir biçimde son vereceklerini söyledi. Yunanistan'da 25 Ocak'taki seçimlerin ardından SYRIZA'nın ilk grup toplantısı Başbakan Aleksis Çipras başkanlığında yapıldı.

Çipras grup toplantısında yaptığı konuşmada "Yunanistan hiç kimseden emir almaz, hele e-posta yoluyla... Bir haftada krizin beş yılında kazanamadığımı kadar müttefik kazandık" dedi. 

AB kurallarının bağlayıcı olmadığını ve bu kuralları kabul etmemelerine rağmen, saygı göstereceklerini belirten Çipras, faiz dışı fazla ve dengeli bütçe kuralına uyacaklarını ancak kemer sıkma önlemlerinin kesinlikle AB'nin kurucu anlaşmasında yer almadığını vurguladı. Çipras, "Biz kurallara saygı göstereceğiz ama ortaklarımızdan da Yunanistan'ın halk egemenliğine saygı göstermesini talep ediyoruz. Ortaklarımızın, halkın 4,5 yıl süreyle yaşadığı kabusa son verme kararına saygı göstermeleri gerekiyor. Ülkede gelirin yüzde 25'inin kaybolması sonucunda kamu borcu yüzde 124'ten yüzde 178'e tırmandı. Yaklaşık 2,5 milyon vatandaşımız fakirlik sınırını aştı, 1,5 milyon insanımız ise işini kaybetti" diye konuştu.

"SADAKA İSTEMİYORUZ"

Yunanistan'ın ne sadaka ne de vesayet istediğini belirten Çipras, müzakerelerin başladığını ve zamana ihtiyaçları olduğunu kaydetti. Çipras "Biz, ülkenin sayfa çevirmesi için mümkün olan her şeyi yapacağımızı ve halkın güvenine ihanet etmeyeceğimizi garanti ediyoruz. Troyka ve politikalarına kesin bir biçimde son vereceğiz" ifadelerini kullanarak, hükümetin sonuç getirmeyen fedakarlıklara son vereceğini vurguladı.

İnsani krize bir son verilmesi gerektiğini de belirten Çipras, hükümetin izlediği politikalardan halkın memnun olduğunu söyledi. Son günlerde Avrupa'daki temaslarına da değinen Çipras, hükümetinin yeni bir anlaşma yönünde plan ve tekliflerini sunduğunu ve bu konuda ittifakların kazanıldığını belirtti. 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?