banner39

Çipras: Henüz anlaşma yok ama doğru istikametteyiz

Avrupa Birliği kurumlarının liderleriyle borç ödeme planını görüşen Yunanistan Başbakanı Çipras, "Henüz anlaşma yok ama yaşayabilir bir anlaşma için doğru istikametteyiz" dedi.

Avrupa 04.02.2015, 18:11 04.02.2015, 18:30
Çipras: Henüz anlaşma yok ama doğru istikametteyiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'la bir araya gelen Çipras, basına yaptığı açıklamada, "Henüz anlaşma yok ama doğru istikametteyiz" dedi.

Çipras, herkesin kabul edebileceği bir anlaşma için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek "Amacımız halkımızın egemenliğine ve verdiği açık yetkiye saygı göstermek. Aynı zamanda Avrupa Birliği kurallarına da saygı gösteriyoruz. (Daha önce mutabık kalınan) bu çerçeveyi parçalamak değil düzeltmek istiyoruz ve bu çerçevede ortaklaşa yaşayabilir bir çözüm bulabiliriz" dedi.

Aleksis Çipras, "Henüz anlaşma yok ama yaşayabilir bir anlaşma için doğru istikametteyiz" ifadesini kullandı.

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, Avro Bölgesi'ndeki tüm ülkeler için kabul edilebilir bir anlaşma bulunması gerektiğini belirterek "Müzakereler zor olacak ve Yunanistan'ın kararlı çabaları yanında işbirliği ve diyalog gerekiyor" dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz ise "Geçen yıllarda faturayı sıradan Yunan vatandaşları ödedi. Şimdi paralarını ülke dışına çıkaranların çözüme katkı yapma zamanı. Hükümetin bu yönde ilerlediğini düşüyorum ve bu doğrultuda Parament ve AB kurumlarının yüzde 100 desteğine güvenebilirler" diye konuştu.

Çipras, Brüksel temaslarının ardından Paris'e hareket ederken eşzamanlı olarak Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis Frankfurt'ta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ile görüştü.

Bu arada AB kaynakları, Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının Varoufakis'in de katılacağı ilk toplantısının 11 Şubat Çarşamba günü Brüksel'de yapılacağını söyledi.

Kamu borçları gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 176'sına ulaşan Yunanistan borçlarının yeniden yapılandırılmasını ve geri ödemelerin büyümeye endekslenmesini talep ediyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü