banner15

Çipras: Kıyıya vuran cesetler değil Avrupa medeniyeti

İç savaş mağduru mültecilerin Avrupa yolculukları sırasındaki en çok kullanılan Yunanistan'da Başbakan Çipras, mecliste yaptığı konuşmada Ege Denizi'ndeki ölüm kalım mücadelesi veren göçmenlerle ilgili çözüm üretemeyen AB üyesi olmaktan üzgün olduğunu söyledi

Çipras: Kıyıya vuran cesetler değil Avrupa medeniyeti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkelerindeki iç savaşlardan kaçarak Avrupa'ya geçmek için her gün Ege Denizi'nde ölüm kalım savaşı veren mültecilerle ilgili mecliste konuşma yaptı. Çipras, timsah gözyaşları dökmekten başka bir şey yapmayan bir Avrupa Birliği’nin üyesi olmaktan utanç duyduğunu söyledi.

Çipras, bugün mecliste yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın hayat kurtarma karşılığında tek bir avro bile istemediklerini belirtti. “Bu dramla baş etmedeki beceriksizliğinden de sorumluluğu ötekine yükleme tavrından ötürü Avrupalı liderlerin arasında yer almaktan utanıyorum. Ege kıyılarından ölen çocuklar için dökülen gözyaşları ikiyüzlülük, timsah gözyaşları. Ölen çocuklar tabii ki insanı üzer, peki ya sokakları dolduran, hayatta olan binlerce çocuk? Kimsenin onları umursadığı yok.” açıklamasında bulundu.

Bu yılın başından beri Yunanistan'dan orta ve kuzey Avrupa'ya 500 bin'den fazla göçmen ve mülteci geçti. Zamanın en kötü insani krizi ile karşı karşıya kalan AB ülkeleri arasındaki filir ayrılıkları gittikçe daha çok belirginleşiyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35