Çipras, Merkel ve Hollande ile üçlü görüştü

Alman Başbakan Merkel, Fransa Devlet Başkanı Hollande ve Yunan Başbakan Çipras, Riga'da yapılan AB zirvesi sırasında üçlü bir görüşme yaptılar.

Çipras, Merkel ve Hollande ile üçlü görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunan Başbakan Alexis Çipras, Alman Federal Başbakan Angela Merkel ve Fransa Devlet Başkanı François Hollande ile, AB zirvesinin yapıldığı Letonya'nın başkenti Riga'da, ülkesindeki krizi ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

Diplomatik çevrelerden alınan bilgilere göre, üçlü görüşmede Yunanistan'a milyarlarca Avroluk yardım konusundaki tartışmaların sona erdirilmesi için çözüm arandı. Dün akşam başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden görüşmeler konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Avro ülkeleri, Yunanistan'a yardımların devam ettirilebilmesi için, karşılık olarak geniş kapsamlı reformlar yapılmasını taleb ediyorlar. Şimdiye kadar Atina tarafından henüz tatmin edici bir reform listesi sunulamadı.

Üçlü görüşme öncesi bir açıklama yapan Hollande, bu görüşmeden çözüm çıkabileceği konusunda fazla beklentilere karşı uyardı. Hollande, Almanya ve Fransa'nın Avrupa'nın yerine karar verecek ülkeler olmadığını söyledi.

Hollande'ın bildirdiğine göre Yunanistan krizi ile ilgili bir dahaki görüşme Avro Grubu maliye bakanları arasında yapılacak. Riga'da bir sonuca varamayacaklarını belirten Hollande', maliye bakanları toplantısının önümüzdeki ay veya ayın başında yapılabileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 10:55
YORUM EKLE

banner39