Çipras son teklifi değerlendiriyor iddiası

Yunan Başbakanı Çipras'ın, Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker'den gelen teklifi değerlendirdiği iddia ediliyor

Çipras son teklifi değerlendiriyor iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in son teklifini değerlendirdiği öne sürüldü.

Yunan basınında, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in son teklifini değerlendirdiğini yazdı. Günlük Yunan gazetesi Kathimerini'de yer alan habere göre, Tsipras Juncker'in teklifini incelediğini Brüksel'e bildirdi.

Gazetede, "Başbakanlık ofisi Brüksel'e, Avrupa Komisyonu Başkanı'nın yeni teklifini değerlendirdiğini bildirdi" ifadeleri yer aldı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in bugün IMF'ye olan borçlarında temerrüte düşmeden önce Yunanistan'a yeni bir son dakika teklifi yaptığı belirtilmişti.

JUNKER'İN TEKLİFİ REDDEDİLDİ İDDİASI

Bu arada Juncker'in teklifinin Yunan hükümeti tarafından kabul edilmediği de iddia ediliyor.

Yunan medyasına yansıyan farklı haberlerde, Juncker'in, Yunan hükümeti ile son anda bir anlaşma sağlanması için, Yunanistan'ın programının bir ay daha uzatılarak müzakerelerin devam etmesi karşılığında, hükümetten Pazar günü yapılacak halk oylamasında vatandaşlara evet oyu kullanması çağrısı yapması ve acilen Avro Bölgesi Ülkeleri toplantısı talebinde bulunmasını istediği belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı'nın önerisinde, emekli maaşlarıyla ilgili Yunan hükümetinin talepleri doğrultusunda bazı değişiklikler de bulunduğu belirtilen haberlerde, Juncker'in son anda yaptığı bu girişimin Yunan hükümeti tarafından "mazeret içeren bir hareket olarak" değerlendirilerek reddedildiği kaydedildi.

Hükümet çevreleri Juncker'in önerisiyle ilgili basına yaptıkları açıklamalarda, Yunan hükümetinin söylenenleri ilgiyle dinlediğini ve kaydettiğini vurgulayarak, "Hükümet sandığa doğru ilerliyor. Aleksis Çipras Pazar günü hayır oyu kullanacak" ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN İÇİN KRİTİK GÜN

Yunanistan'a borçları ödemesi için verilen son tarih bugün TSİ akşam 20.00’de dolarken Atina, 1,6 milyan euroluk ödemeyi yapamayacağını açıkladı.

Avrupa komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF, Yunanistan'ın borç kriziyle ilgili bir yol haritası oluşturdu. Bu çerçevede Yunanistan'ın IMF'ye 1,6 milyar euro değerindeki ödemesini yapmaması halinde IMF, sürenin dolmasından iki saat sonra ödemenin yapılmadığını resmen ilan edecek. Ancak Yunanistan'ın temerrude düştüğü açıklanmayacak.

Avrupa Merkez Bankası da, Yunanistan'da 5 Temmuz'da düzenlenecek referandumun neticesi açıklanıncaya kadar Yunan bankalarında bulunan mevdutların Avrupa Merkez Bankası’nın teminatı altında olduğunu duyuracak. 5 Temmuz'daki referandumdan “hayır” çıkması halindeyse Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarındaki mevduatlara yönelik teminata son verecek. Ayrıca Yunan bankalarına acil likidite yardımında bulunmayı da sonlandıracak. IMF de, 6 Temmuz sabahı, Yunanistan'ın temerrüte düştüğünü açıklayacak. Bu açıklamaların ardından, kredi derecelendirme kuruluşlarının Yunanistan'ın kredi notunu sert bir şekilde düşürmesi bekleniyor.

“Evet” oyu çıkması halindeyse, Avrupa Birliği ve IMF, Çipras hükümetinin davranışına göre yol belirleyecek. Buna göre, Çipras hükümetinin istifa etmesi halinde Avrupa Merkez Bankası ve IMF, Yunanistan'a destek olmayı sürdürecek. Kredi derecelendirme kuruluşlarının da bu ihtimalde Yunanistan'ın notlarını gözden geçirmeyeceği ifade ediliyor. Çipras hükümetinin ısrarla istifa etmemesi halindeyse, referandumdan “hayır” kararı çıkmış gibi davranılacak.

Yunanistan'ın 323 milyar euroyu bulan borcunun yüzde 60'ı euro bölgesine, yüzde 15'i devlet tahvillerine, yüzde 10'u IMF'ye, yüzde 8'i Yunan bankaları, yabancı bankalar başta olmak üzere diğer kreditörlere, yüzde 6'sı ise Avrupa Merkez Bankası'na.

REFERANDUMDAN EVET ÇIKARSA ÇİPRAS İSTİFA EDECEK

Bu arada Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras alacaklıların öne sürdüğü şartların oylanacağı referandumda halka hayır oyu verme çağrısı yaptı.

Dün akşam bir TV kanalında konuşan Çipras hayır sonucunun hükümete, müzakereleri yeninden başlatmada daha güçlü bir konum vereceğini belirtti. Yunan Başbakan sandıktan evet sonucu çıkması durumunda kemer sıkma politikalarını uygulayacak kişinin kendisi olmayacağını söyledi.

Yunan lider böylece, hayır sonucu çıkmaması durumunda görevinden istifa edeceğini beyan etmiş oldu.

YUNAN BAKAN AB'Yİ IŞİD'LE TEHDİT ETTİ

Bu arada Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos, "Türkiye bizi işgal edecek" çıkışı sonrası, AB'yi IŞİD'cilere şengen vizesi vermekle tehdit etti.

SYRIZA’nın koalisyon ortağı milliyetçi Bağımsız Yunanlar (ANEL) lideri ve Savunma Bakanı Panos Kammenos, "Avrupa Birliği eğer bize borç vermezse, DAEŞ'ciler dahil herkese Şengen vizesi vereceğiz" şeklinde konuştu.

Savunma Bakanı Panos Kammenos, kreditörlerin kreditörlerinTürkiye’ye karşı Yunanistan’ı savunmasız bırakmak istediğini iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 13:30
banner53
YORUM EKLE

banner39