banner39

Çipras, yıkılan Osmanlı köprüsünü yaptıracak

Çipras, dün sellerde yıkılan Osmanlı dönemi köprüsünün yeniden inşası için bölgeye bir ekip gönderdi

Avrupa 03.02.2015, 15:49 03.02.2015, 15:54
Çipras, yıkılan Osmanlı köprüsünü yaptıracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkede aşırı yağışlar sonucu oluşan sellerde yıkılan Osmanlı eseri Plaka Köprüsü’nün yeniden inşası için bölgeye bir ekip gönderildiğini söyledi.

Çipras, yaptığı açıklamada ülkenin batısındaki Epir bölgesinde yıkılan köprüyle ilgili çalışmalar yapmak üzere Altyapı Bakanlığı bünyesinden bir ekibin olay yerine gittiğini, gerekli çalışmaların hemen yapılacağını söyledi.

Yunan Başbakan, insan hayatının her şeyden önemli olduğunu belirterek bölgedeki zararların tazmini için çalışmalara hızla başlanacağını, bölgede önemli bir işlevi olan köprünün de en kısa zamanda yeniden yapılacağını kaydetti.

Osmanlı döneminde inşa edilen Plaka Köprüsü’nün yeniden yapılırken aynı şekilde mi yoksa ihtiyacı görecek başka bir köprü mü yapılacağı konusunda bilgi verilmedi. Ülkenin Kültür ve Eğitim Bakanlığı'nın, hava şartları elverişli olduğu zaman  köprünün yeniden inşası için çalışma başlatacağı açıklanmıştı.  

Yunanistan'da, Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından 1866'da yaptırılan Balkanlar'ın tek kemerli en büyük taş köprülerinden Plaka Köprüsü, yoğun yağışların etkisiyle su seviyesinin yükselmesi nedeniyle yıkılmıştı.

Yoğun yağışlar nedeniyle 2007'de hasar gören köprünün restorasyonu o dönemde gündeme gelse de bu konuda herhangi bir adım atılmamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?