banner39

Çipras yol kesen çiftçilerle görüştü

Yunanistan çapındaki çiftçi barikatlarından bazılarından çiftçi temsilcileri dün Başbakan Aleksis Çipras ile görüştü

Avrupa 23.02.2016, 12:11 23.02.2016, 12:16
Çipras yol kesen çiftçilerle görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Aleksis Çipras Yunanistan'da uzun süredir yol kapatma eylemlerinde bulunan çiftçilerle görüştü. Tsipras, Yunanistan’ın 13 Temmuz’da üstlendiği yükümlülükler çerçevesinde sürekli diyalog yapılmasını ve çiftçiler tarafından daimi bir temsilcilik oluşturulmasını önerdi. Toplantıya katılan çiftçi temsilcileri ise sorunlarına acil çözüm istedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan yerel kaynaklar, Başbakan Aleksis Tsipras'ın toplantıda çiftçilere aşamalı katkı payı ödemeyi ve çiftçi sigorta kurumu OGA’nın en azından 2021 yılına kadar açık kalmasını önerdiğini söyledi. Öte yandan hükümetin Maliye Bakanlığı nezdinde çiftçilere yönelik vergilendirme sisteminde de değişiklikler yapmayı incelediği belirtildi.

Çiftçilere göreyse bu teklifler yollardaki barikatları kaldırmak için yeterli değil. Başbakanla yapılan görüşmeye katılan çiftçi temsilcileri bugün yeniden kendi aralarında toplantılar düzenleyerek eylemlerinin gidişatını belirleyecek. Troykanın teknik ekiplerinin Atina’ya ulaşması nedeniyle sosyal sigortalar sistemi, vergi sistemi, batık krediler ve Özelleştirme Fonu ile ilgili konuları kapatarak en geç 28 Mart’a kadar müzakereleri tamamlamayı hedefleyen hükümetin sıkıştığı ve çiftçileri bekleyecek fazla zamanı olmadığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?