banner15

Çipras'ın Türkiye ziyareti tarihi netleşti

Yunanistan Başbakanı Çipras, 17 Kasım'da Türkiye'ye geliyor. Çipras, bir süre önce Alman basınına yaptığı açıklamada, Ege'deki mültecilerden Türkiye'yi sorumlu tutmuştu

Çipras'ın Türkiye ziyareti tarihi netleşti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Recep Tayyip Erdoğan ve mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere 17 Kasım'da Ankara'ya gelecek. 

Ziyaret sırasında Çipras'ın göçmenlerle ilgili Yunanistan'ın jeostratejik rolü ve desteklenmesi için Avrupalı ortaklarına mesaj göndermesi beklenen Çipras, Alman basınına verdiği demeçte Ege'deki göçmenlerle ilgili Türkiye'yi suçlayan ifadeler kullandı.

BILD'IN İDDİASI: ÇİPRAS TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

Alman Bild gazetesinin Ege Denizi’ndeki mülteci kriziyle ilgili sorularını cevaplayan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’yi sorumlu tuttu. AB kararı olmadan Türkiye ile sınırı açmayı reddeden Çipras, “Türkiye kaçakçılarla mücadele etmek zorunda. Mültecilerin Türkiye’de kalması gerekir. Yaşanan dramdan Türkiye sorumlu” dedi.

İddiaya göre Çipras, önceki gün ziyaret ettiği Midilli Adası’nda Alman Bild Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Türkiye’nin kaçakçılarla mücadele etmek zorunda olduğunu belirterek, yaşanan dramdan da Türkiye’nin sorumlu olduğunu söyledi.

“Resmi bilgilere göre her gün aralarında çocukların bulunduğu insanlar Ege Denizi’nde boğuluyor” hatırlatmasına da Çipras’ın cevabı şu oldu: “Türkiye sınırı Avrupa Birliği’nin sınırıdır. Ben tek başıma buna karar veremem.” Gazetenin, “Siz, Türkiye ve Avrupa Birliği ile bu konuda neden görüşmeler yapmıyorsunuz” sorusuna Çipras, “Bizim pozisyonumuz mültecileri Türkiye’nin alması gerektiği yönünde. Türkiye’de mülteci kampları kurulmalı. Türkiye kaçakçılarla mücadele etmeli ve onları durdurmalı” cevabını verdi.

24 KASIM'DA İSRAİL'E

Yunan Başbakanı Çipras'ın 24 Kasım'da da İsrail'e gideceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35