banner39

Çipras'la Merkel, Brüksel'de görüştü

Yunan Başbakan Çipras ile Alman Federal Başbakan Merkel, Brüksel'de ikili bir görüşme yaptılar, Çipras görüşme sonrası açıklamasında, ilerleme kaydedildiğine değinerek yolun bir kısmını geride bıraktıklarını söyledi.

Avrupa 24.04.2015, 11:02 24.04.2015, 11:02
Çipras'la Merkel, Brüksel'de görüştü

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Yunan Başbakan Alexis Çipras, Brüksel'de yaptığı açıklamada, alacaklı kurumlarla bir uzlaşma sağlandığı yönünde olumlu ifadeler kullandı. Alman Federal Başbakan Angela Merkel'le görüştükten sonra basına konuşan Çipras, Merkel'in de kendisi gibi açık ilerlemeler kaydedildiğini düşündüğünü söyledi.

Merkel, daha önce yaptığı açıklamalarda Yunanistan'ın Uluslar arası para kurumlarına borçlarını ödeyememesinin engellenmesi için gerekli her şeyin yapılmak zorunda olduğunu belirtmişti. Alman Başbakan, Brüksel'deki Çipras'la görüşmenin yapıcı geçtiğini, ancak görüştükleri konunun gizli tutulması yönünde sözleştiklerini kaydetti.

Brüksel'deki zirve esnasında Fransa Devlet Başkanı François Hollande da Çipras'la bir görüşme yaptı. Görüşme sonrasında Hollande, Yunanistan'ın gerekli bilgileri vermeye devam etmesi ve reformlar konusunda kararlar aldığını göstermesi gerektiğini söyledi. Hollande, Avro grubunun Yunanistan konusunda karar almasını sağlayacak bir hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yunan hükümeti, henüz AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'yi tatmin edecek reform tekliflerini ortaya koymadı. Karşılığında mali kredi yardımları verilecek reformlar konusunda uzlaşmaya varılamaması halinde, Yunan devleti iflasla karşı karşıya bulunuyor.

Yunanistan'ın Temmuz'da yaklaşık 4,3 milyar Avro, Ağustos'ta 3,4 milyar Avro geri ödeme yapması gerekiyor. Reform kararlarını ortaya koymadığı sürece, kendisine verilecek 7,2 milyar Avroyu alması mümkün görünmüyor.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?