banner15

Çipras'tan Batı Trakya'yı ziyaret

Yunanistan Başbakanı Çipras, Türk azınlığın yaşadığı Batı Trakya'yı ziyaretinde, "Ülkenin diğer bölgelerindeki vatandaşlarla aynı fırsatlara sahip olmalarını istiyorum. Bunun için mücadele edeceğiz." dedi.

Çipras'tan Batı Trakya'yı ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis ÇiprasBatı Trakya’daki Türk azınlığın, yaşadığı bölgede güvende olmasını ve ülkenin diğer bölgelerindeki vatandaşlarla aynı fırsatlara sahip olmasını arzuladığını belirtti.

Batı Trakya’yı ziyaret eden Çipras, Rodop ilinde iki Türk belediyesinden biri olan Kozlukepir Belediyesini ve İskeçe ilindeki Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul ve Lisesini ziyaret etti.

Kozlukepir Belediyesinde, Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet ile bir süre görüşerek bölge sorunlarıyla ilgili bilgi alan Çipras, daha sonra bölgede büyük Türk köylerinden biri olan Sirkeli’ye (Filira) geçti. 

Çipras, "Bölgede son yıllarda azınlıklarla ilgili önemli adımlar atıldığını ancak hala yapılacak çok iş bulunduğunu” ifade ederek, “Bölgenin sadece Yunanistan’ın değil tüm Avrupa’nın en yoksul belediyelerinden biri olduğunu biliyorum. Yunanistan’da öğrencilerin temel eğitimden ayrılma oranın en yüksek olduğu bölgede bulunduğumu biliyorum. Bu, yoğun çalışma yapmamız ve değiştirmemiz gereken bir sorun.” dedi.

"HÜKÜMETİN EN BÜYÜK ÖNCELİĞİ ÖĞRENCİLERİN OKULLARINI TERK ETMEMELERİ"

Hükümetin en büyük önceliğinin öğrencilerin okullarını terk etmemesi olduğunu belirten Çipras, “Önceliğimiz bölgenin desteklenmesi, devlet ve azınlık eğitiminin desteklenmesi, çocuklarınızın ihtiyaçlarını göz önüne alacak ve çağdaş eğitim verecek azınlığın güvenebileceği devlet anaokulları oluşturma noktasına gelmesidir.” diye konuştu.

Çipras, Batı Trakya’da vatandaşların farklılıklarını ayırım unsuru olarak görenler ve insanları çoğunluk ve azınlık olarak bölmeye çalışanlar bulunduğuna dikkati çekerek, hükümetin bu çevrelerle mücadele etmekte kararlı olduğunu dile getirdi.

Çipras, Batı Trakya’da vatandaşların farklılıklarını ayırım unsuru olarak görenler ve insanları çoğunluk ve azınlık olarak bölmeye çalışanlar bulunduğuna dikkati çekerek, hükümetin bu çevrelerle mücadele etmekte kararlı olduğunu dile getirdi.

Çipras, kendisinin ve hükümetinin vizyonunun, bölgenin eğitim açısından gelişmesi ve insanların karşılaşılan sorunlar nedeniyle doğup büyüdüğü topraklarda yaşamlarını sürdürmesi olduğunu söyledi.

"ÜLKENİN DİĞER BÖLGELERİNDEKİ VATANDAŞLARLA AYNI FIRSATLARA SAHİP OLMALARINI İSTİYORUM"

Çağdaş dünyada kişinin ilerleyebilmesi için en gerekli donanımın eğitim ve bilgi olduğunu ifade eden Çipras, şunları kaydetti:

“Benim vizyonum, ülkemizin okulları, kamu, özel okul ya da azınlık okulu olsun çağdaş eğitim vermesi ve eğitimli insanlar yetiştirmesidir. Tüm vatandaşlara ayırım yapmadan yüksek eğitim sunmak devletin sorumluluğudur. Bölgenin bu olumsuz rekorlardan kurtulmasını istiyorum. Özellikle de genç insanlarınızın bölgeyi terk ederek ülke dışına, uzaklara göç etmemelerini istiyorum. Tüm erkek ve kadınların baskı olmadan yaşamalarını istiyorum. Hangi tanrıya isterlerse ona inanmalarını, ibadet etmelerini ve inandıkları görüşü özgürce ifade etmelerini istiyorum. Güvende olmalarını ve ülkenin diğer bölgelerindeki vatandaşlarla aynı fırsatlara sahip olmalarını istiyorum. Sizi temin ederim ki, bunun için mücadele edeceğiz. Bizler, dayanışma, karşılıklı saygı ve barış içerisinde birlikte yaşama gibi değerleri savunmak için bugün buradayız. Atina ile olan mesafeyi kısaltarak bölgeye daha sık geleceğiz. Geçmişte olan bazı şeylerin sona ermesi için mücadele edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 21:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48