banner39

Cizvitlerden tecavüz kurbanlarına tazminat

Almanya'nın Katolik Cizvit tarikatı tecavüz kurbanlarına tazminat ödemek istiyor

Avrupa 16.09.2010, 14:48 16.09.2010, 14:48
Cizvitlerden tecavüz kurbanlarına tazminat

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da ilk defa olarak Katolik Kilisesine bağlı Cizvit tarikatı kurumlarında meydana gelen tecavüz olayları mağdurlarına tazminat ödeyeceğini açıkladı. Alman tarikat sözcüsü Stefan Kiechle, ‘Süddeutsche Zeitung’ gazetesine verdiği demeçte, kurbanların isteklerine yönelik hareket edildiğine dair bir sinyal vermeleri gerektiğini söyledi. Tarikat kendi kurumlarındaki kurbanlara, kişi başına bir defalık olmak üzere 5000 Avro ödemeyi düşünüyor, ancak henüz kesin karar verilmedi.

Kiechle, tarafsız bir komisyon oluşturulacağını ve komisyonun verdiği karara göre belirlenen kişilere tazminat ödeneceğini bildirdi. Mağdurlara ödenecek paranın bağışlardan alınmayacağını, bizzat tecavüzleri gerçekleştiren faillerden alınacağını belirten Kiechle, bazan suçluların bunu kabul etmediklerini, ya da ortadan kaybolduklarını, hasta ya da ölmüş olduklarını, böyle durumlarda tarikatlarının kurum olarak sorumluluğu üstleneceğini kaydetti.

Kiliselerdeki tecavüz kurbanları derneği ‘Eckiger Tisch’ (Köşeli masa) adına konuşan Matthias Katsch, Cizvitlerin girişimini olumlu karşıladıklarını, ancak kişi başına 5000 Avro yerine 54.000 Avro tazminatın hiç te abartılı olmadığını söyledi. Cizvit tarikatı temsilcileri ile kurbanları temsil eden dernek Cumartesi günü Berlin’de biraraya gelerek bir görüşme yapacaklar.
 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?