banner15

Dağlık Karabağ için Viyana'da toplanacaklar

Fransa, Dağlık Karabağ sorununu görüşmek üzere 5 Nisan'da Viyana'da toplanılacağını açıkladı

Dağlık Karabağ için Viyana'da toplanacaklar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ermenistan - Azerbaycan arasında hafta sonu şiddetlenen sınır çatışmalarını sona erdirmek ve çözüm üretmek için Avrupa'dan ilk adım atıldı.

Fransa, Dağlık Karabağ sorununu görüşmek üzere arabulucuların 5 Nisan'da Viyana'da toplanılacağını açıkladı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk grubu başkanlarının, Yukarı Karabağ krizini görüşmek üzere yarın Viyana'da toplanacakları belirtildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ayrıca, Bakan Jean-Marc Ayrault Ermeni mevkidaşını arayarak acil ateşkes çağrısında bulundu.

Karabağ sorununun çözümünde arabulucu rölü alan AGİT Minsk Grubu Rusya, ABD ve Fransalı eşbaşkanları, durumun gerginleşmesine yönelik meseleri diğer üyelere aktarmak üzere görüşmeler gerçekleştirecek.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1988 yılı itibari ile çıkan çatışmalar, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ ve etrafındaki yedi bölgenin işgaline neden oldu. 1994 yılında sağlanan ateşkes anlaşması ile sorunun çözümlenmesi AGİT Minsk Grubu tarafından yürütülüyor.

AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları arasında Rusya, ABD ve Fransa, üyeleri arasında Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Almanya, İtalya, İsveç, Finlanda ve Türkiye bulunuyor

BM’in Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarının işgaline son vermesine ilişkin aldığı 4 karar halen uygulanmıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 14:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48