banner39

Danimarka'dan sonra İrlanda'da, tüm vizonların yok edilmesi önerildi

Avrupa 20.11.2020, 10:41
Danimarka'dan sonra İrlanda'da, tüm vizonların yok edilmesi önerildi

İrlanda Sağlık Bakanlığı,  çiftçilerin koronavirüs enfeksiyonuna neden olan SARS-CoV-2 virüsünün mutasyon olasılığını ortadan kaldırmak için vizon popülasyonunu ortadan kaldırmasını önerdi .

Bakanlık, ülkedeki testler sırasında tek bir COVID-19 vizon enfeksiyonu vakası tespit edilmediğini, ancak bir pandemide hayvan yetiştirmenin "sürekli bir risk" olduğunu söyledi.

RTE radyo istasyonuna göre İrlanda'da Leesh, Kerry ve Donegal ilçelerinde sadece üç vizon çiftliği var. Ona göre, yakın gelecekte hayvanların imha edilmesine ilişkin kararın uygulanmasına yönelik bir plan yok, ancak çiftlik sahipleri Sağlık Bakanlığı'ndan şimdiden bir uyarı aldı.


Çiftçiler, yetkililerin sağlıklı hayvanları "hiçbir bilimsel veya hukuki dayanak sağlamadan" yok etmek istediğine ve bu kararın hayvan çiftliklerinin sahiplerini geçim kaynağı bırakacağına inanıyor. "İrlanda hükümeti, Danimarka'nın çiftliklerdeki tüm hayvanları ortadan kaldırma kararına dayanıyor, ancak bunun çiftliklerdeki enfeksiyon sayısındaki hızlı artışa dayandığını göz ardı ediyor" diyorlar.

İrlanda hükümetinin programında halihazırda İrlanda'da vizon çiftçiliğini aşamalı olarak sona erdirme maddesi var. Bununla birlikte, radyo istasyonu raporlarına göre, çiftçilerin mevcut siparişleri yerine getirmek için ölü hayvanlardan kürk çıkarmalarına izin verilebilir.

En büyük vizon kürk tedarikçilerinden biri olan Danimarka makamları, hayvanlarda tespit edilen koronavirüs mutasyonu nedeniyle Kasım ayı başlarında kürk çiftliklerindeki tüm minkleri (yaklaşık 17 milyon) imha etmeye karar verdi. Mutasyona uğramış virüsün insanlara bulaştığını ve antikor oluşturma yeteneğini zayıflattığını belirttiler. Krallığın veterinerlik ve gıda idaresine göre 9 Kasım itibarıyla ülkede 2,5 milyondan fazla hayvan yok edildi. Birkaç gün sonra hükümet, hayvanların tüm popülasyonunun öldürülmesini talep etmek için yasal bir dayanak olmadığını kabul etti. Bu tür kararların alınmasına olanak sağlayacak yasa tasarısı meclise sunuldu.

19 Kasım'da Danimarka Sağlık Bakanlığı, çiftliklerdeki vizonlardaki SARS-CoV-2 virüs suşunun büyük olasılıkla ortadan kaybolduğunu söyledi. Daireye göre, krallık 15 Kasım'dan bu yana tek bir virüs mutasyonu vakası kaydetmedi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, ABD, İtalya, İspanya, İsveç ve Hollanda olmak üzere beş ülkede daha çiftliklerde vizon koronavirüsü tespit edildi. Uzmanlar, hayvanların insanlardan enfekte olduğuna inanıyor.

Kaynak: CentralAsia

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?