banner15

Danimarka, mültecilerin değerli eşyalarına gözdikti

Danimarka'da sertleştirilen iltica kanunu ile devlet gerektiğinde mültecilerin yanlarında getirdikleri değerli eşyalarına el koyabilecek, yüzlerce boş bina bulunan ülkede mülteciler çadırlara yerleştirilecek.

Danimarka, mültecilerin değerli eşyalarına gözdikti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen, bir basın toplantısı yaparak mültecilerle ilgili kanunda yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi. Rasmussen, kış soğuklarının başladığı şu günlerde mülteciler için yeni çadırkentler kurulacağını bildirdi. Halbuki ülkede yüzlerce bina boş.

Danimarka Kızıl Haç Genel Müdürü, ülkesinde yalnızca 13 bin 300 mülteci kabul edilmesini eleştirdi. Almanya'nın Danimarka yakınındaki Schleswig-Holstein Eyaletine 40 bin mülteci yerleştirildi.

Danimarka'nın kuzeyindeki Thisted şehrinde ilk çadırkent kuruldu. Isıtmalı çadırlarda yaklaşık 250 mülteci erkeğin kalacağı bildirildi. Danimarka azınlık hükümeti, bu tür sert tedbirlerle mültecilerin ülkeye gelmesini engellemek istiyor.

Çadırkentlerin dışında hükümet tarafından mültecileri caydırıcı 34 maddelik bir program hazırlandı. Bu maddelerden birine göre, şayet mültecilerin masrafları karşılanamazsa üzerlerinde bulunan değerli eşyalarına el konulacak. Polis tarafından mültecilerin üst ve çantaları aranarak, nakit para ve değerli eşyaları alınabilecek.

Bir başka maddede ise Alman muhafazakar politikacılar tarafından taleb edilen, sınırlarda kontrol merkezleri kurulması öngörülüyor. Bu merkezlerde kayıt altına alınacak mültecilerden ekonomik nedenlerle gelenler derhal geri gönderilecek.

Ayrıca yeni kanuna göre ülkenin her yerinde araba vapurları, trenler ya da otobüsler durdurularak arama yapılabilecek. Geri gönderilmesi kararlaştırılan mülteciler, 15 gün yerine 7 gün içinde yurtdışı edilecek. Gerekirse bu süre içinde mülteciler gözaltına alınabilecek.

Mültecilerin Danimarka'ya gelmelerini engellemek için alınan tedbirler arasında aile birleşiminin zorlaştırılması da yeralıyor. Buna göre ailesini getirmek isteyen mülteciler 3 yıl bekleyecek. Mültecilerin aldıkları sosyal yardımlar da yarı yarıya azaltılıyor. Dilenenlere verilen hapis cezası 2 hafta uzatılırken, mültecilerin çalışmaları da yasaklanıyor.

Danimarka'daki mülteci kanununda yapılan değişikliklerle alınan sert tedbirlere, yalnızca sosyalistler karşı çıktı. AB tarafından da henüz resmi bir tepki gelmedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 11:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35