banner39

banner35

Danimarka sığınmacıların izini kaybetti

Danimarka, ülkeye sığınma başvurusu yapıp reddedilen göçmenlerin izini kaybetti. 

Avrupa 17.09.2018, 18:22
Danimarka sığınmacıların izini kaybetti

Danimarka, kayıt dışı olan binlerce sığınmacının izini kaybetti. Kayıp olan sığınmacıların kaçak bir şekilde Danimarka’da kalmaya devam edip etmedikleri veya ülkelerine dönüp dönmediklerinin ise bilinmediği aktarılıyor.

Radio24syv'de yer alan habere göre, Danimarka polisinin bir bölümünün hala ülkede olduğu düşünülen 2.835 reddedilen sığınmacının nerede olduğuna dair bilgisi olmadığı belirtildi. Öte yandan, Danimarka polisinin, davaları devam eden ve ülkedeki statüleri hala netlik kazanmamış 2.729 sığınmacının da nerede olduğunu bilmediği ifade edildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan polis sözcüsü, "Rapora göre, kayda geçirilmemiş sığınmacıların raporlarının büyük çoğunluğu son üç yılda oluşturulmuş. Bu nedenle birçoğunun Danimarka'dan ayrıldığına inanıyoruz" dedi.

Olay hakkında önemli bilgiler aktaran Ulusal Yabancılar Merkezi Başkanı Helga Lund Laursen," Tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki sadece az sayıda sığınmacı, bir önceki konaklama yerlerine dönecek" yorumunda bulundu.
Bundan sonraki süreçte neler yaşanabileceğine de değinen Laursen, polisin vergi ve istihdamdan sorumlu kamu görevlileri ile işbirliği içinde yürütülen ‘sosyal damping'e (iş gücünün ucuz olduğu işçi pazarına yönelmek) karşı özel operasyonlar ile birlikte ve devriye görevi sırasında sığınmacılar ile karşılaşmasının oldukça muhtemel olduğunu kaydetti.

Polisin göçmenlerin izini kaybetmesi sonrası muhalefette bulunan sosyal demokratlar, olaydan ötürü hükümeti sorumlu tutarken, olayın muhatabı olarak da Danimarka Göçmenlik Bakanı Inger Støjberg'i gösterdi.

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?