Danimarka sınır kontrollerini uzattı

Danimarka Almanya sınırındaki kontrolleri 20 gün uzattı

Danimarka sınır kontrollerini uzattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Danimarka Hükümeti 4 Ocak’ta uygulamaya koyduğu Almanya sınırında kimlik kontrolü uygulamasını 20 gün daha uzatma kararı aldı.

Karar Danimarka Yabancılar ve Entegrasyon Bakanı Inger Stojberg’nin İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson ile yaptığı görüşmenin ardından açıklandı.

Danimarkalı bakan sınır kontrollerinin etkin olduğunu gördükleri için Almanya sınırındaki kontrollerin süresini uzattıklarını, sürenin bitiminde şartlara göre yeni bir değerlendirmenin yapılacağını belirtti. İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson da her ülkenin kendi sınırlarını koruma sorumluluğu olduğunu belirterek Danimarka Hükümetinin aldığı kararı olumlu bulduklarını, Danimarka’nın Almanya sınırındaki kontrollerin etkisinin artmasının Danimarka ile İsveç arasındaki kontrollerin de hafiflemesine yardımcı olacağını söyledi.

İsveç’in Danimarka sınırında kimlik kontrollerine başlaması ve sorumluluğu taşıyıcı firmalara yüklemesinin ardından Danimarka’da sığınmacı yoğunlaşmasından endişe ederek Danimarka’ya sığınmacıların geçiş kapısı Almanya sınırında kontrollere başlama kararı almıştı. İsveç ile Danimarka bakanları arasında yapılan görüşmenin Ocak ayı başında Avrupa Komisyonu’nun yaptığı çağrı ile Almanya, Danimarka ve İsveç arasında yapılan toplantının devamı niteliğinde olduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 10:55
banner53
YORUM EKLE

banner39