banner39

Danimarka'da fazla çalışan ögrenciye sınırdışı

Danimarka'da yabancı öğrencilere tanınan haftalık 15 saatlik part time iş kuralını 90 dakika aştığı için Kamerunlu bir öğrenci sınırdışı edildi

Avrupa 11.01.2016, 10:01 11.01.2016, 10:38
Danimarka'da fazla çalışan ögrenciye sınırdışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi’nde eğitim gören 30 yaşındaki elektrik mühendisliği öğrencisi Marius Youbi, 'part time iş kuralını' ihlal ettiği gerekçesiyle ülkesi Kamerun’a geri dönmek zorunda kaldı.

Kaldığı Herning kentinde 18 bin imza toplanması ve kalabalık bir grubun ‘Marius’u göndermeyin’ protestolarına rağmen sınırdışı edilen başarılı öğrencinin eğitimini tamamlaması için geri gelmesini isteyen birçok siyasi parti, Uyum Bakanı Inger Stöjberg’i ilgisiz kalmakla suçladı.

Okulun en iyi öğrencilerinden olan Youbi, “Çok üzgünüm ve hayalkırıklığı yaşıyorum. Danimarka’da iyi bir şey yaptığımı düşünüyorum. Ama 4.5 yıllık emeğim gitti. Güle güle demek çok zor” dedi.

Youbi’ye Aarhus Üniversitesi de destek çıktı. Üniversiteden Per Lysgaard, “Çok ağır bir karar olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı. Kamerunlu gencin sınırdışı edilmesi dünya basınında da büyük ilgi uyandırdı. İngiliz basını “Danimarka fazla çalışan öğrenciyi ülkeden attı”, “Danimarka’dan garip sınırdışı” gibi başlıklar kullanarak tuhaf olayı okuyuculara duyurdu.

Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?