Danimarka'da 'ırkçı lise'

Danimarka'da bir lisede sınıfların öğrencilerin etnik kökenine göre oluşturulması tartışma yarattı.

Danimarka'da 'ırkçı lise'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Danimarka'da bir lise okulda eğitim gören öğrencileri etnik kökenine göre farklı sınıflara ayırdı. Danimarka'nın Aarsuh şehrinde bir lisede yaşanan bu skandal kararı savunan okul yetkilileri amacın 'Danimarkalıları okula çekmek' olduğunu söyledi. Ülkedeki bazı kesimler uygulamayı 'ırkçı' olarak nitelendirdi.

İsveç resmi haber ajansı TT'nin haberine göre, Danimarka'nın Aarhus şehrindeki bir lisede sınıfların öğrencilerin etnik kökenine göre oluşturulmasına başlandı.

Kentin en eski liseleri arasında yer alan Langkaer Gymnasium, uygulamanın gerekçesini “Danimarkalıları okula çekmek" olarak açıkladı.

Son 8 yılda okuldaki Danimarkalı oranının yüzde 75'den yüzde 20'ye düştüğü kaydedildi.

“Irkçılığa Karşı SOS" adlı örgütün Başkanı Jette Möller uygulamayı “ırkçılık" olarak nitelendirirken, İnsan Hakları Enstitüsü avukatlarından Nanna Krusa da etnik kökene göre sınıf oluşturmanın yasalara aykırı olduğunu söyledi.

Okulun müdürü Yago Bundgaard, eleştiriler karşısında okullarda cinsiyete göre sınıf oluşturma uygulamasını örnek göstererek kendini savundu. Cinsiyete göre sınıf oluşturulabildiği gibi, etnik kökene göre de sınıflar oluşturmanın yasal olduğunu savunan Bundgaard, okulda sınıfları belirleme hakkının müdüre ait olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 13:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35