banner39

Danimarka'da peygamber sevgisi

Danimarka'da Kutlu Doğum Haftası etkinliğinde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Artık Danimarka peygamber sevgisiyle anılacak'' dedi.

Avrupa 08.04.2012, 22:20 08.04.2012, 23:42
Danimarka'da peygamber sevgisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğine katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ülkenin artık karikatür kriziyle değil, peygamber sevgisiyle anılacağını söyledi.

Kutlu Doğum haftası dolayısıyla Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, 8 Türk derneği ve federasyonunca oluşturulan platform, Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Bröndby Hallen Spor Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçisi Ahmet Berki Dibek, Danimarka Din Hİzmetleri Müşaviri Ahmet Onay katıldı. 8 bin kişilik spor salonu tamamen dolarken, bazı vatandaşlar ise dışarıda kaldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, Danimarka'da gerçekleştirilen Kur'an-ı Kerim okuma yarışmasında birinci olan 9 yaşındaki Muhammed Bahattin Varol'un, Kur'an tilavetiyle başladı.

Büyükelçi Dibek, burada yaptığı konuşmada, bugünün yaşanan birlik ve dayanışmanın artarak sürmesi, burada oluşan manevi zenginliğin, kaynaşma iradesinin dalga dala tüm Avrupa'ya yayılması temennisinde bulundu.

Türkiye'nin asırlar boyunca kültürler ve dinler arası diyalog ve hoşgörüyü gerçekleştirmiş bir ülke olduğunu vurgulayan Dibek, dünyadaki uyum, istikrar ve barış arayışlarına katkı sağlama konusunda müstesna donanıma sahip bulunduğunu kaydetti.

''Kuşkusuz İslam dininin farklı dil, din ve düşüncelere sahip halkların birlikte yaşamasını mümkün kılan hoşgörüsünün önemi ve değeri son dönemde Avrupa'da artan yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı nedeniyle daha da iyi anlaşılmalı ve anlatılmalıdır'' diyen Dibek, Danimarka ve Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının da İslam dininin güzelliklerini, örnek davranışlarıyla ortaya koymalarının, kimliklerini koruyarak yaşadıkları ülkelere en iyi şekilde entegre olmalarının yabancı ve İslam karşıtlarının ellerini zayıflatacağını kaydetti.

Dibek, tanıdıkça ve tanındıkça yanlış anlaşılmaların azalacağı, karşılıklı etkileşimin hem Danimarka hem de ülkeye yerleşmiş Türk toplumuna kazanç sağlayacağını vurguladı.

GÖRMEZ: ARTIK DANİMARKA PEYGAMBER SEWVGİSİYLE ANILACAK

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ise konuşmasına Türkiye'den selam getirdiğini söyleyerek başladı.

Peygamber sevgisiyle bir araya gelen, platformdaki dernek ve federasyonlara da teşekkür eden Görmez, kendisine davet ulaştığında, eğer birlik olacaksa koşa koşa geleceğini söylediğini ve o birliğin olduğunu kaydetti.

Peygamber sevgisinin buradaki Türklerin de yüreklerini birleştirdiğini vurgulayan ve platformu oluşturan dernek ve federasyonlara tek tek teşekkür eden Görmez, şöyle konuştu:

''Kim demiş ki Danimarka artık bundan böyle sadece karikatür kriziyle anılacak. Sizin bu davranışınızla Danimarka bir değer kazanıyor. Buradan Danimarkalı yöneticilere, Danimarkalı bütün kardeşlerime sesleniyorum. Şu topluluk var ya Anadolu'nun bağrından kopup buraya gelmiş ve burada sizlerle yaşamaya başlamış olan şu güzel insanlar, şu ak yüzlü anneler, nineler, teyzeler, ablalar, bacılar, amcalar, ağabeyler var ya onların bugün buraya teşrifleriyle artık Danimarka peygamber sevgisiyle anılacak.''

Müslümanların sadece Hz. Muhammed'e değil, ondan önce gelen peygamberlere de sevgi duyduğunu anlatan Görmez, ''Her Müslüman, Hz. Muhammed Mustafa'ya ne kadar iman etmekle yükümlüyse, Adem'den, Hz. İsa'ya kadar gelen bütün peygamberlere de iman etmek zorundadır. İşte biz gönlümüzde, yüreklerimizde bütün peygamberlere yer vermişiz hiçbir ayrım yapmadan bütün peygamberleri severiz'' dedi.

Görmez, peygamber sevgisiyle bir araya gelindiğini vurgulayarak, salondakilerden bu hafta Hz. Muhammed'i anlatan bir kitabı başından sonuna kadar okumaları sözü istedi. Vatandaşlar ise alkışlarla karşılık verdi.

Batı'da, Avrupa'da yanlış bir iş yapan bir Müslüman olduğunda, onun isminin Ahmet, Mehmet, Mustafa, Muhammed olmaması için dua ettiğini de dile getiren Görmez, bu isimleri taşımanın çok büyük sorumluluk istediğini kaydetti.

Görmez, Batı'da ve Avrupa'da bir nefretten, söz edildiğini ve ''nefret yürüyüşleri'' düzenlediğini belirterek, o nefreti ortadan sevginin ve sokaklarda yürürken dahi düzgün şekilde davranmanın ortadan kaldırabileceğini söyledi.

''Kin, öfke, intikam, kibir, güç tutkusu, merhametsizlikler üzerine kurulan saadetler, bencillik, dünyevileşme, Yaratıcı'yı yok sayan sorumsuzluk, hedonizm, narsizmin yüreklerde kara deliğe'' yol açtığını anlatan Görmez, bu kara delikleri kapatabilecek en büyük sevgi, en büyük merhametin de Hz. Muhammed ve bütün peygamberlerin getirdiği mesajlar olduğunu bildirdi.

KARDEŞLİK VURGUSU

Kutlu Doğum Haftası'nın bu seneki konusunun ''kardeşlik hukuku ve kardeşlik ahlakı'' olduğunu belirten Görmez, evrensel insan kardeşliği ve İslam kardeşliğinin önemine işaret etti.

Görmez, İslam coğrafyasının ilim ve medeniyet coğrafyasından, zulüm ve mazlumiyet coğrafyasına dönüşmesinin sebebinin kardeşliğin ihlal edilmesi olduğuna değindi.

Özellikle son yıllarda barış içinde birlikte yaşamaya yönelik olumsuz girişimler olduğunu anlatan Görmez, asırlarca farklı kültürlerin, dinlerin birlikte yaşadığı bir milletin çocukları olduğumuzu söyledi.

Görmez, aynı zamanda farklı kültürlere, farklı dillere mensup olanları da birlikte yaşatabilmiş bir inancın mensupları olduğumuzu vurgulayarak, her türlü ön yargıya karşı koymanın hepimizin görevi olduğunu bildirdi.

'HEPİMİZ PEYGAMBERİMİZİN KARDEŞLERİYİZ'

Hz. Muhammed'in her mümini kardeşi ilan ettiğini vurgulayan Görmez, ''Hepimiz peygamberimizin kardeşleriyiz. Öyleyse hepimizin Danimarka sokaklarında yürürken, Hz. Muhammed'in kardeşi olduğunun farkında olarak yürümek zorunda. Yüce Rabbimiz, O'nun özlemini çektiği kardeşler topluluğu olmayı hepimize nasip eylesin'' diye konuştu.

Etkinlikte Kocapete Cami İmam Hatibi İsmail Coşar ve İstanbul Eyüp Sultan Cami İmam Hatibi Erhan Mete, birlikte ezan okudu.

Coşar kaside de okurken, Mete ile Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Fatih Çollak, Kur'an-ı Kerim tilaveti sundu.

İzmir Güzelyalı Hakimefendi Camii İmam Hatibi Süleyman Özer de salondakilerle ilahi söyledi.

Etkinlikte, Kopenhag Kocatepe Cami Çocuk İlahi Grubu da ilahi konseri verdi.

Etkinliğin sonunda Görmez, Büyükelçi Dibek ile Kutlu Doğum dolayısıyla Danimarka'da gerçekleştirilen, Kur'an okuma, kısa film ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini verdi.banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?