banner39

Danimarkalı askerler IŞİD'le savaşmaktan bıkmış

IŞİD'e karşı kurulan ittifaka katılan Danimarka'nın askerleri hükümete savaştan bıktıklarını ve artık devam etmek istemediklerini bildirdiler.

Avrupa 29.07.2015, 17:19 29.07.2015, 17:19
Danimarkalı askerler IŞİD'le savaşmaktan bıkmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak ve Kuveyt'teki üslerden IŞİD'e karşı hava operasyonları yapan Danimarka hava kuvvetlerine bağlı askerler, Başbakan Lokke Rasmussen'e ve diğer parti liderlerine birer mektup yazarak, sendikalarından ve askeri temsilcilerden Ekim ayında sona erecek görevin uzatılmamasını taleb ettiler.

Danimarka Ordusuna ait yedi F-16 savaş jeti, bir 'Hercul' model nakliye uçağı ve yaklaşık 140 asker, IŞİD'e karşı yapılan hava saldırılarına katılıyorlar. Ayrıca Irak'ta 120 Danimarkalı asker Irak güvenlik güçlerini eğitiyor.

Askerlerin yazdığı mektupta, dünyayı ateşe verenlere karşı savaşa gönderilmek ve yabancı bir ülke askerlerine eğitim vermek suretiyle aşırı stres altında oldukları, özellikle hava operasyonlarında uçak mühendislerinin sayısının az olduğu, büyük bir baskı altında kaldıkları ifade edildi.

Danimarka'nın ittifak grubundaki görevi Ekim ayında sona eriyor. Görevin uzatılması için meclisten onay verilmesi gerekiyor. İktidar partisi 'Venstre' ve muhafazakarlar görevin uzatılmasından yana. Askerleri temsil eden sendika sözcüsü, mektubun Temmuz ayı başında gönderildiğini, ancak şu ana kadar yetkililerden hiçbir cevap alınamadığını bildirdi.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?