banner15

Darbeci Sisi Londra'da protesto edildi

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, resmi ziyaret için gittiği Londra'da protesto gösterileriyle karşılandı. Bu arada Sisi'yi kabul eden Cameron, İhvan raporunun bu yıl içinde açıklanacağını söyledi.

Darbeci Sisi Londra'da protesto edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da darbeyle göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün başlayan resmi temasları öncesinde protesto edildi. İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Sisi'nin Londra'ya yapacağı ziyaretin "ulusal güvelik için tehlike" oluşturduğunu söyledi.

İngiltere'de yaşayan Mısırlıların yanı sıra birçok insan hakları ve demokrasi destekçisi sivil toplum örgütü ile sendikanın desteklediği "Stop Sisi" kampanyası tarafından Londra'daki Başbakanlık  binası önünde düzenlenen protesto gösterisine, soğuk havaya rağmen her yaş grubundan çok sayıda kişi katıldı.

BAŞBAKANA GÖRÜŞMEME ÇAĞRISI YAPTILAR

Londra polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı protestoda katılımcılar, protesto eylemi öncesi hep birlikte namaz kıldıktan sonra İngiliz hükümetinin Sisi'yi Londra'ya davet etmesine tepki gösterdi. Grup, İngiltere Başbakanı David Cameron'a, Sisi ile görüşmeme çağrısında bulundu.

Göstericiler protestoda, İngiltere'nin Sisi'ye yaptığı resmi davete ilişkin, İngilizce ve Arapça olarak, "Asker devleti istemiyoruz", " Sisi demokrasiyi öldürdü" ve "Cameron utan, İngiliz değerlerine ne oldu?" gibi sloganlar atarken, Mısır ve Rabia işaretinin bulunduğu bayraklar ile üzerinde "Eğer bu protesto Mısır'da olsaydı, tutuklanmış, yaralanmış, ölmüştünüz", "Kasap Sisi'yi durdurun", "Katil Sisi İngiltere'de istenmiyor" ve "Cameron, ülkeye diktatörleri değil, sığınmacıları kabul et" yazılı pankartlar taşıdı.

GÖSTERİCİ ALANDAN UZAKLAŞTIRILDI

Bu arada Sisi destekçisi bir başka grup ise Sisi'nin protesto edildiği gösterinin başlamasından kısa bir süre sonra protesto alanının önünden üstü açık çift katlı bir otobüsle geçti. Öte yandan protesto alanının yanında bulunan Sisi destekçisi 3 kişi de karşı gösteri düzenledi. Sisi destekçisi bir göstericinin, Sisi karşıtlarının bulunduğu alana girmesiyle kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis duruma müdahale ederek, Sisi destekçisi göstericiyi alandan uzaklaştırdı.

İLANLAR DAĞITILDI

Olaysız geçen protesto süresince başbakanlık önünden geçenlere Mısır'daki insan hakları ihlalleriyle ilgili güncel bilgilerin yer aldığı el ilanları dağıtıldı.

İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından yarın Başbakanlık'ta ağırlanması beklenen Sisi'nin Londra ziyareti, insan hakları örgütlerinin tepkisini çekiyor. Benzer protesto gösterisinin yarın yine Başbakanlık önünde yapılması bekleniyor. İngiliz hükümeti, IŞİD ve aşırılıkla mücadelenin yanı sıra ticaret ve turizm konularında işbirliği için Sisi'nin Londra ziyaretinin önem taşıdığını savunuyor.

İktidardaki Muhafazakar Parti'nin milletvekilleri, bölgesel istikrar için Mısır'la işbirliği yapılması gerektiğini vurguluyor. İngiliz hükümetinin Sisi yönetimiyle 85 milyon sterlinlik silah anlaşması bulunduğu ve yılda yaklaşık 1 milyon İngiliz turistin Mısır'ı ziyaret ettiği biliniyor.

SİSİ, CAMREON İLE BİR ARAYA GELDİ

İngiltere Başbakanı David Cameron, Müslüman Kardeşler'in (İhvan) İngiltere'deki faaliyetleriyle ilgili hazırlanan soruşturma raporunun bu yıl sona ermeden açıklanacağını bildirdi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Cameron ile bir araya geldi. İngiltere Başbakanlığında yapılan görüşmenin ardından, iki lider ortak basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Cameron, Sisi ile yaptığı görüşmede "mükemmel istişarelerde" bulunduklarını belirterek, Mısır'ın uzun dönemli istikrarına temel merkez oluşturacak siyasi süreç ihtiyacını, IŞİD, Suriye, Libya ve sığınmacı krizi başta olmak üzere dış polikaları, geçen cumartesi günü Mısır'da yaşanan uçak kazasıyla ilgili son gelişmeler ile Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Kızıldeniz kıyısındaki tatil şehri Şarm El Şeyh'deki durumu ele aldıklarını kaydetti.

"GÖREVİM İNGİLİZ VATANDAŞLARININ GÜVENLİĞİNE ÖNCELİK VERMEK"

David Cameron, uçak kazasına ilişkin Mısırlı yetkililerin çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Yakın işbirliği ruhuyla yoğun bir şekilde birlikte çalışıyoruz" dedi.

Şarm El Şeyh'i her yıl yaklaşık bir milyon İngiliz turistin ziyaret ettiğini vurgulayan Cameron, "Şarm El Şeyh Havaalanı'ndaki güvenliğe ilişkin endişelerin giderilmesi ve yolcuların güvenliğinin artırılması için kısa dönemde birlikte çalışmaya bağlıyız. Ayrıca her iki yönde de uçuşların tekrar normal haline döndürülmesi için birlikte çalışmaya bağlıyız. Benim görevim İngiliz vatandaşlarının güvenliğine öncelik vermek ve onları güvende tutmak için doğru yolda ilerlemek" diye konuştu.

İngiltere Başbakanlığının, uçağın düşmesinin bombadan kaynaklandığına dair endişelerine de değinen Cameron, "Ben, aldığım istihbarat ve tavsiyeye dayalı hareket ediyorum. Ben ve uzmanlarım, Rus uçağını düşüren şeyin bir terörist bombası olduğundan emin değiller" dedi.

İHVAN'IN İNGİLTERE'DEKİ FAALİYETLERİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA GÖRÜŞÜLDÜ

Cameron, terör örgütleri ve aşırılığa ilişkin bir soruya yönelik ise, aşırılık ile aşırıcı şiddet sorunun temelinde Libya veya Irak'a müdahelelerin yattığı söylemlerini reddederek, "En büyük aşırıcı şiddet 11 Eylül'de gerçekleşti. İlk bu oldu" cevabını verdi.

İngiliz lider ayrıca Sisi rejiminin darbeyle göreve gelmesinin ardından Müslüman Kardeşler'in İngiltere'deki faaliyetleriyle ilgili olarak kendi talimatıyla başlatılan soruşturmaya da değinerek, "Müslüman Kardeşler soruşturması bakımından, bugün bu konuyu görüştük. Biz İngiltere'de insanları, yasaların dahilinde mi yoksa yasaların dışında mı olduklarıyla yargılıyoruz. Eğer insanlar şiddet mayalıyorsa, o zaman bu, yasayı çiğniyorlar demek oluyor. Böylece cezalandırılıyorlar. Soruşturma raporunu bu yıl sonunda açıklayacağız" diye konuştu.

"İNGİLTERE'NİN ENDİŞELERİNİ TAMAMEN ANLIYORUM"

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi de İngiltere'yi ziyaretinde olumlu bir ortam görmekten dolayı teşekkürlerini David Cameron'a ileterek, "İngiltere'yi ziyaretim iki ülke ve halklar arasındaki güçlü ilişkileri açıkça yansıtıyor" dedi.

Sisi, söz konusu Rus uçağının bomba nedeniyle düşmüş olabileceği ihtimalinin öne çıkması nedeniyle Şarm El Şeyh'ten yapılan karşılıklı uçuşları askıya alan İngiltere'nin, güvenlik alanındaki endişelerine de değinerek, bu endişeleri "tamamen anladığını" bildirdi.

Mısır'ı ziyaret edenlerin güvenliği için, havaalanlarında güvenlik tedbirlerinin alındığından emin olunması kapsamında tüm dostlarıyla birlikte işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade eden Sisi, "Tüm güvenlik süreçlerinin yeterliliğinden emin olunması için İngiliz dostlarımızın 10 ay önce Şarm El Şeyh Havaalanı'na ekip gönderme istediği talebi geldiğini söylemek istiyorum. Endişelerini anladık. Çünkü Mısır'daki vatandaşlarının güvenlikleriyle gerçekten ilgileniyorlardı. Ekipler geldi ve onlarla işbirliği yaptık. Güvenlik hareketlerini kontrol ettiler ve bu konuda memnundular" diye konuştu.

ŞARM EL ŞEYH'TE 20 BİN İNGİLİZ BULUNUYOR

İngiltere Başbakanlığı dün akşam, geçen hafta sonu Sina yarımadasında düşen ve Şarm El Şeyh - St. Petersburg seferini yapan Rus yolcu uçağının bomba nedeniyle düşmüş olabileceğini bildirmiş ve güvenlik nedeniyle Şarm El Şeyh'ten yapılan karşılıklı uçuşları askıya almıştı. Şarm El Şeyh'de şu anda bini yerleşik, yaklaşık 20 bin İngiliz turist bulunuyor.

İngiliz hükümeti, Sisi yönetimini IŞİD ve aşırılıkla mücadelenin yanı sıra ticaret ve turizm konularında işbirliği yapmak için de önemli görüyor. Özellikle iktidardaki Muhafazakar Partinin milletvekilleri, terör ve aşırılıkla mücadele ile bölgesel istikrar için Mısırla işbirliği yapılmasının gerekliliğini savunuyor.

Öte yandan, İhvan'ın İngiltere'deki faaliyetleriyle ilgili olarak uzun süredir açıklanması ertelenen soruşturma raporunda, hükümetin İhvan'ın İngiltere'de yasa dışı hiçbir aktivitesinin tespit edilemediği ve bundan dolayı raporun açıklanmasının ertelendiği basına yansımıştı.

İngiliz hükümetinin, Sisi'ye resmi davette bulunmasının, Mısır mahkemesinin Muhammed Mursi'yi 17 Haziran'da yeniden idama mahkum etmesinin hemen ardından gelmesi tepki çekmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 00:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35