Davutoğlu ile Merkel sığınmacılar için istişarede

Almanya'da ilk kez düzenlenen Hükümetler Arası Stratejik İstişareler Toplantısında, Davutoğlu ve Merkel terör ve sığınmacılar konusunda görüşecek

Davutoğlu ile Merkel sığınmacılar için istişarede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Berlin'de bugün ilk kez düzenlenecek olan Almanya-Türkiye Hükümetler Arası Stratejik İstişareler Toplantısı'nda sığınmacı krizi ve terörle mücadelenin ön plana çıkması bekleniyor.

Almanya ile Türkiye arasında ilk kez düzenlenen Hükümetler Arası Stratejik İstişareler Toplantısı çerçevesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Berlin'de Almanya Başbakanı Merkel ile bir araya gelmesi planlanıyor.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre, istişare toplantısının odağında, sığınmacı krizinin kontrol altına alınması yer alacak. Ancak toplantıda, terörizmle mücadelenin yanı sıra Türk hükümetinin eleştiri konusu olduğu basın özgürlüğü ve Güneydoğu'daki operasyonlar gibi konuların da gündeme gelmesi bekleniyor. Merkel-Davutoğlu görüşmesine paralel olarak aynı saatlerde bakanlar düzeyinde bir toplantının yapılması planlanıyor.

Almanya adına toplantıya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller'in katılacağı açıklandı.

"TÜRKİYE YÜKÜ TEK BAŞINA ÜSTLENEMEZ"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Berlin'e gelmeden önce Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'ye Suriyeli mültecilerin desteklenmesi amacıyla vermeyi taahhüt ettiği 3 milyar euroluk mali yardıma değindi.

Davutoğlu, "İnsanlar bu 3 milyar euroyu soruyor. Yarın Berlin'de ben bu soruyu sormayacağım çünkü bu para meselesi değil. Biz yaklaşık 10 milyar dolar harcadık ve Suriye trajedisinin mağdurları için daha fazlasını da harcarız. Biz AB'den para istemiyoruz, para için görüşmüyoruz. Bu bizim için insani bir görev ve sığınmacı krizi küresel bir sorun" dedi. Davutoğlu, hiç kimsenin Türkiye'den bu yükü tek başına üstlenmesini beklememesi gerektiğini belirtti.

Türkiye ile AB geçen yıl 29 Kasım'da düzenlenen zirvede Türkiye'nin Avrupa'ya sığınmacı akınının kontrol altına alınabilmesi amacıyla çeşitli önlemleri hayata geçirmesi üzerinde uzlaşma sağlanmıştı. Türkiye'ye bunun karşılığında 3 milyar euro yardım, vize kolaylıkları ve AB müzakere sürecinde canlanma taahhüt edilmişti. Türkiye ile sığınmacı krizi konusunda işbirliği içinde hareket edilmesi özellikle Almanya Başbakanı Merkel'in sığınmacı politikasının ana dinamiklerinden birini oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 11:51
banner53
YORUM EKLE

banner39