banner39

Davutoğlu: Türkiye tutumunu değiştirmedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Arap Baharı Tunus'ta başladığı ilk günden beri Türkiye'nin tutumu değişmedi. Halkın hukuk devleti, demokrasi ve şeffaflık taleplerine destek verdik'' dedi.

Avrupa 22.03.2012, 19:44 22.03.2012, 19:44
Davutoğlu: Türkiye tutumunu değiştirmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Arap Baharı Tunus'ta başladığı ilk günden beri Türkiye'nin tutumu değişmedi. Halkın hukuk devleti, demokrasi ve şeffaflık taleplerine destek verdik'' dedi.

Resmi ziyaret dolayısıyla Viyana'ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi temaslarının son aşamasında Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği'nde Türk ve Avusturyalı gazetecilerle bir araya geldi.

Ağırlıklı olarak Suriye'deki gelişmelere ilişkin soruları yanıtlayan Davutoğlu, Suriye'den Türkiye'ye günde ortalama bin mülteci geldiğini ve Türkiye'nin mülteciler için ayda 15 bin dolar harcama yaptığını söyledi.

Davutoğlu bir soru üzerine Türkiye'deki mültecilerin barınma ve iaşe giderleri için yabancı ülkelerden veya uluslararası örgütlerden ''tek kuruş'' almadıklarını belirtti.

Mülteciler için hava koşullarına uygun barınma olanakları hazırladıklarını ifade eden Davutoğlu, kısa sürede sınıra yakın bölgede mülteciler için bir konteyner kent inşa edileceğini kaydetti.

Bir gazetecinin, ''Arap ülkelerindeki rejim değişikliği konusunda Türkiye'nin nasıl bir politika izleyeceği'' sorusuna Davutoğlu, ''Arap Baharı Tunus'ta başladığı ilk günden beri Türkiye'nin tutumu değişmedi. Biz bu ülkelerdeki halkların hukuk devleti, demokrasi ve şeffaflık taleplerine destek verdik vermeye devam ediyoruz'' yanıtını verdi.

Avusturya'nın önde gelen gazete ve dergilerinin köşe yazarları ile ülkede görevli uluslararası haber ajanslarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda Suriye'deki şiddetin bir an önce sona ermesi için çaba harcadıklarını ifade eden Davutoğlu, öncelikli olarak Suriye'ye insani yardım koridoru açılması ve Humus başta olmak üzere çatışmaların hedefi olan bölgelere insani yardım ulaştırılması gerektiğini bildirdi.

İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI

İran'ın nükleer programına ilişkin uluslararası kamuoyu ile yaşadığı sorunlara da değinen Davutoğlu bir soru üzerine, Türkiye'nin, ''bölgesinde nükleer güç sahibi ülke istemediğini'' söyledi.

İran'ın uluslararası camia ile şeffaf işbirliği yapması gerektiğini savunan Davutoğlu, olası bir askeri müdahalenin ''bölgedeki istikrara büyük zarar vereceğini'' belirtti.

Bir gazetecinin, İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine yönelik askeri bir müdahalesinden söz edildiğini anımsatması üzerine de Davutoğlu, ''Kimden gelirse gelsin askeri bir müdahalenin bölge istikrarına zarar vereceğini'' kaydetti.

AVRUPA'DAKİ TÜRKLER GERİ DÖNÜYOR

Avusturya'daki resmi temasları sırasında Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlaması yolunda talepte bulunduklarını ve Avusturya'dan da destek istediklerini belirten Davutoğlu, Avrupa'daki ekonomik kriz nedeniyle Almanya'dan 130 bin Türk'ün Türkiye'ye geri döndüğünü bildirdi.

Vize kolaylığı tanınması halinde Türk vatandaşlarının da AB ülkelerine devamlı kalmak için değil turistik amaçla geleceğini ifade eden Davutoğlu, her yıl Türkiye'ye gelen milyonlarca turistin kısa süreli de olsa Yunanistan adalarına geçerek ekonomik katkı sağlayabileceğini kaydetti.

Davutoğlu resmi temaslarının son aşamasında Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer tarafından da kabul edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?