banner15

Davutoğlu'dan 'kimyasal silah' temasları

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'de kullanıldığı iddia edilen kimyasal silahlarla ilgili olarak bugün Londra'da Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü görüştü

Davutoğlu'dan 'kimyasal silah' temasları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'deki kimyasal katliamın ardından temaslarını yoğunlaştıran Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün İngiltere'nin başkenti Londra'da Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü ile bir araya geldi.

Görüşme öncesinde açıklama yapan Ahmet Üzümcü, Suriye'deki BM soruşturma heyetine 9 uzmanla katkı verdiklerini dile getirdi.

Üzümcü, Suriye'de kimyasal saldırı iddiaların en etraflı şekilde soruşturulması ve gerçeklerin ortaya çıkarılması için BM Genel Sekreter'in yaptığı çağrıya destek verdiğimi ifade etti.

Ahmet Üzümcü, "Şam'daki yetkililerin bunu kolaylaştıracağını beklemekteyiz." dedi.Suriye'nin, Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesi'ne üye olmayan 7 ülkeden biri olduğunu hatırlatan Üzümcü, bu yüzden Şam üzerinde BM Genel Sekreteri'nin mekanizmasına destek vermenin dışında bir yaptırımları olmadığını söyledi.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise yaşanan dramlara karşı gerekeni yapamayan uluslararası sistemin kırılganlığına dikkat çekti. Davutoğlu, Şam yönetiminin BM denetçilerine engelleyici bir tutum takınmayacağını ümit ettiklerini dile getirdi.Bakan Davutoğlu, Londra'daki temaslarının ardından İtalya'ya hareket edecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 13:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35