banner39

De Maiziere, Guttenberg'in müşavirini işten attı

Almanya’nın yeni Savunma Bakanı De Maiziere, eski bakan Guttenberg’in müsteşarının işine son verdi, Ordu’da reformları devam ettireceğini açıkladı

Avrupa 05.03.2011, 14:00 05.03.2011, 14:00
De Maiziere, Guttenberg'in müşavirini işten attı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın yeni Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Ordu’da öngörülen reformalara devam edeceğini, ancak kendisinin bazı değişiklikler düşündüğünü açıkladı. Önce reformları temelden bir kontrolden geçireceğini söyleyen De Maiziere daha sonra karar vereceğini belirtti. De Maiziere Savunma Bakanı olarak ilk icraatında eski bakan Guttenberg’in reformlardan sorumlu müsteşarı  Walther Otremba’nın görevine son verdi.

Perşembe günü görevi, istifa eden Karl-Theodor zu Guttenberg’ten devralan De Maiziere’nin, Almanya tarihinin en önemli reformlarından biri olan Ordu’daki değişiklikleri birinci dereceden takip eden sorumlu kararlar alan 59 yaşındaki müsteşar Otremba’yı görevden alması siyasi gözlemcilerin dikkatini çekti.

Guttenberg, yönetimi altında bakanlık tarafından hazırlanan bir planla askerlik görevi mecburiyetini kaldırmış, müsteşarı Otremba tarafından hazırlanan bir konseptle de reformların ikinci kısmını ise önümüzdeki hafta başlatmayı planlıyordu. İkinci kısımda öncelikle bakanlık yapısında değişiklikler ve yönetim yapısının sağlamlaştırılması amaçlanıyordu.

De Maiziere’nin şimdi temelden yeniden gözden geçirmek istediği reformlar konusunda muhalefet partisi SPD de daha önce yeniden düşünülmesi ve reformların yeniden değerlendirilmesi talebinde bulunmuştu. Koalisyon ortağı FDP de gelecekte Ordu’da bulunması gereken asker sayısının ve gönüllü orduya geçiş konusunun acilen açıklığa kavuşması gerektiğini dile getirmişti.

Koalisyon hükümetinin Aralık 2010’da aldığı karara göre asker sayısı 235 binden 185 bine düşürülecekti. Yeni Savunma Bakanı De Maiziere’nin sözcüsü Christian Dienst, De Maiziere’nin belirli bazı ‘uzatmaları, kısaltmaları ve hafif yön değişikliklerini’ aynen uygulayacağını bildirdi.

De Maiziere’nin, Guttenberg’in yakın çalışma arkadaşı ve müsteşarı Otremba’yı niçin görevden aldığı açıklanmadı. Ancak siyasi gözlemciler, Otremba ile De Maiziere’nin daha önceden de münasebetlerinin iyi olmadığını belirttiler.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?