banner39

'DEAŞ Avrupa'da bombalı araçlarla saldırabilir'

Europol, DEAŞ’ın Avrupa’da bomba yüklü araçla saldırı düzenleyebileceği uyarısında bulundu

Avrupa 02.12.2016, 15:13 02.12.2016, 15:13
'DEAŞ Avrupa'da bombalı araçlarla saldırabilir'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Polis Teşkilatı (Europol), DEAŞ’ın izlediği yöntemlere ilişkin raporunu yayınladı.

DEAŞ örgütü perspektifinde 2015 ve 2016 yıllarında Fransa ve Belçika’da gerçekleştirilen saldırıların "başarılı ve etkili sayılabileceği" belirtilen raporda, örgütün AB topraklarında tekrar saldırma kapasitesine ve isteğine sahip olduğu kaydedildi.

Yakın zamanda Avrupa'da terör saldırılarının münferit veya grup halinde gerçekleştirilebileceği ifade edilen raporda, DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonda yer alan Avrupa ülkelerinin terör saldırılarına hedef olabileceği belirtildi.

DEAŞ BOMBALI ARAÇLARLA SALDIRABİLİR

Raporda, DEAŞ’ın hızlı ve etkili bir biçimde eş zamanlı olarak pek çok hedefe komplike terör saldırıları planlama kapasitesi olduğuna işaret edilerek, Avrupa'da Suriye ve Irak’taki benzeri bombalı araçla saldırı ve insan kaçırma gibi terör eylemleri gerçekleştirilebileceğinin altı çizildi.

Yalnız hareket eden teröristlerin ise tipik olarak sembolik hedefleri seçmeyebileceği ve yumuşak hedeflere yönelebileceği ifade edilen raporda, DEAŞ’ın Avrupa’da saldırılar düzenlemek üzere ekipler oluşturduğu istihbaratının edinildiği belirtildi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?