banner15

DEAŞ'ın imha ettiği Palmira eserleri Cenevre'de!

Geçen yıl DEAŞ tarafından bir süreliğine ele geçirilen tarihi Palmira antik kentindeki bazı tarihi eserler, Cenevre'nin serbest limanında yakalandı. ABD'nin işgal ettiği Irak'ın başkentindeki önemli tarihi kütüphaneler ve müzelerdeki birçok eser de, bir süre sonra Batı'da ortaya çıkmaya başlamıştı

DEAŞ'ın imha ettiği Palmira eserleri Cenevre'de!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsviçre'nin Cenevre şehrinde bulunan serbest limanda DEAŞ tarafından imha edilen antik kent Palmira'ya  ait tarihi eserler ele geçirildi.

The Guardian'da yer alan haberde, limanda el konulan tarihi eserlerden üçü Palmira'dan gelmiş. Haberde ele geçirilen eserlerin beşinin de Yemen'den geldiği tespit edildiği belirtildi. Eserlerin içinde 3. ve 4. yüzyıl arası döneme ait bir Afrodit başı ile iki hüzünlü cenaze töreni kabartması da bulunuyor.

Serbest limanlarda, yüksek kıymetteki mallar vergiden muaf tutularak, birkaç soruya verilen cevap sonrası geçişi serbest bırakılıyor.

Palmira Mayıs 2015'te (DEAŞ) IŞİD tarafından işgal edilmiş, kentin pekçok tarihi eserinin yok edildiği ileri sürülmüştü. Yağmalandığı söylenen diğer eserlerin ise ülke dışına kaçırıldığı tahmin ediliyordu

PALMİRA

UNESCO tarafından dünya kültür mirası ilan edilen Palmyra'nın geçmişi neolitik çağa kadar uzanıyor. Çöl ortasında kervanların uğrak yeri olan kent, en görkemli çağını ise Roma döneminde yaşadı. Ayrıcalıklı bir statüsü olan Palmyra, bu dönemde ulaştığı refah sayesinde, bir kısmı hala görülebilen anıtsal yapılar dikti.Palmyra'da 1. ve 2. yüzyıldan kalma tapınaklar ve sütunlu yol, o dönemlerin en iyi korunmuş eserleri arasında yer alıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 15:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48